| Autor: redakcja1

Polski handel zagraniczny mięsem wieprzowym

Zapotrzebowanie zagraniczne na polską wieprzowinę zarówno ze strony niektórych krajów UE, zwłaszcza Niemiec, jak i krajów trzecich (m.in. USA) sprzyja wzrostowi eksportu produktów wieprzowych z Polski.

Polski handel zagraniczny mięsem wieprzowym
W okresie styczeń–lipiec 2017 r. wywieziono 428 tys. ton żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych w ekwiwalencie tusz, czyli o 6% więcej niż przed rokiem. Jednocześnie do Polski, podobnie jak przed rokiem, przywieziono 492 tys. ton produktów wieprzowych. Zakup mięsa stanowił 78% importowanych produktów wieprzowych, a żywca – 19%. Mięso do Polski nabywano przede wszystkim z krajów UE, tj. Niemiec, Belgii i Danii. Import trzody chlewnej wyniósł 3,7 mln sztuk, czyli o 2% więcej niż przed rokiem, w tym prosiąt i warchlaków, podobnie jak rok wcześniej – 3,1 mln sztuk, a trzody chlewnej hodowlanej – o 28% do 485 tys. sztuk.
 
Żywiec wieprzowy przywożono głównie z Danii - 81% importu trzody chlewnej, ponad 3 mln szt., a niewielkie ilości – m.in. z Niemiec - 376 tys. sztuk, Holandii - 118 tys. sztuk i Litwy - 111 tys. sztuk. Deficyt polskiego handlu zagranicznego asortymentem wieprzowym ukształtował się w granicy 64 tys. ton i był o 25 tys. ton niższy niż przed rokiem.
 
Analitycy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa szacują, że w całym 2017 r. eksport produktów wieprzowych z Polski może wynieść 725 tys. ton i być o 3–4% wyższy niż w 2016 r. Wzrost będzie spowodowany zwiększonym zapotrzebowaniem na wieprzowinę między innymi z USA, Kanady oraz krajów UE, zwłaszcza tych, w których w 2017 roku oczekiwana jest mniejsza produkcja mięsa wieprzowego.
 
Import będzie prawdopodobnie o 1% niższy od notowanego w 2016 r. i wyniesie 855 tys. ton. W 2018 r., mniejszy popyt na unijną wieprzowinę ze strony niektórych krajów azjatyckich może przyczynić się do ograniczenia wysyłki produktów wieprzowych z Polski. Oczekiwany wzrost krajowej produkcji w 2018 r. będzie z kolei ograniczał import tego asortymentu do Polski.


Tagi:
źródło: