Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Opryskiwacze polowe GASPARDO
2014-04-01 -
Pług obracalny czołowy
2020-08-11 -
Stacjonarny mieszalnik TMR
2013-08-14 -
FENDT - szyba drzwiowa górna P / L zielona
2011-12-13 -
Preparaty mlekozastępcze dla bydła MICHEL
2015-04-27
MRiRW o działaniach ws. afrykańskiego pomoru świń
W resorcie rolnictwa podejmowane są kolejne działania zmierzające do ograniczenia negatywnych skutków dla producentów trzody chlewnej, przetwórców i eksporterów, które zostały wywołane przez pojawienie się w Polsce, u dzików afrykańskiego pomoru świń.
Dziś na Radzie Ministrów minister Stanisław Kalemba przedstawi informację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski.
Wczoraj minister Kalemba zwrócił się do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa z wnioskiem o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań, z wykorzystaniem istniejącego instrumentarium wsparcia rynku, w szczególności dopłat do prywatnego przechowywania oraz środków zarządzania kryzysowego określonych w ramach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1308/2013 ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych, celem zapobieżenia dalszemu spadkowi cen i w konsekwencji pogłębianiu się kryzysu na rynku wieprzowiny.
Intensywne działania podjął, powołany zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zespół ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Zespół na bieżąco monitoruje sytuację.
W resorcie został już przygotowany i skierowany do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń. Dziś upływa termin konsultacji w tej sprawie.
W związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń do Polski przyjeżdżają eksperci z Komisji Europejskiej, a także Rosji i Białorusi.