Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
PRONAR 8140
2013-02-05 -
Zaczepy transportowe wykonane z konsolą
2020-04-30 -
Zetor Proxima Power
2016-02-25 -
JOHN DEERE - szyba tylna seria 6000
2011-12-13
Klasyczny pomór świń – czy można z nim walczyć?
Pomór świń rozróżniany jest na dwie podobne choroby noszące nazwę klasycznego pomoru świń oraz afrykańskiego pomoru świń. Klasyczna odmiana tej choroby cechuje się wybroczynowością oraz jest bardzo zaraźliwa.
Od roku 2001 Polska jest uznawana za kraj całkowicie wolny od tej choroby, ale ostatnie wydarzenia jakie miały miejsce na Litwie stanowiły duże zagrożenie wystąpienia tej choroby w naszym państwie.
W opinii Tadeusza Kruszewskiego, Głównego Specjalisty ds. Chowu i Hodowli Trzody Chlewnej w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, jedynie maciory i prosięta ssące są na nią odporne, a klasycznym pomorem świń zagrożona jest nie tyko trzoda chlewna, ale również i dziki. Niemniej jednak choroba ta występuje na całym świecie.
Wirus ten jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych. Według Tadeusza Kruszewskiego chorobą tą zwierzęta mogą się zarazić przez bezpośredni kontakt z moczem czy kałem nosiciela. Zjadliwość wirusa we krwi chorych świń utrzymuje przez okres 3-4 miesięcy.
W zależności od zjadliwości i ilości wirusa oraz odporności zwierzęcia, okres jego inkubacji trwa od 5-20 dni. Przebieg choroby jest dosyć nagły i agresywny. Zaczyna się od wysokiej gorączki, a potem pojawia się chwiejność chodu, paraliż kończyn i śmierć zwierzęcia w ciągu1-2 dni.
Niestety nie ma szczepionki na tą chorobę, a zwierząt się nie leczy, lecz wszystkie ubija. Zarówno te chore jak i te podejrzane, a to po to aby zapobiec szerzeniu się tej choroby. Również prosięta, które są z początku odporne są ubijane, a to dlatego, że mogą być nosicielami w późniejszym wieku.- twierdzi nasz rozmówca.
Jak długo trwa okres kwarantanny? To już zależy od władz weterynaryjnych.