| Autor: redakcja1

Dalszy wzrost eksportu unijnej wieprzowiny

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszych dwóch miesiącach br. UE dostarczyła na rynki krajów trzecich 628,8 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, a więc to o 12% więcej niż rok wcześniej.

Dalszy wzrost eksportu unijnej wieprzowiny

Eksport wieprzowiny z UE


W strukturze towarowej sprzedaży ponad połowę udziału miało mięso mrożone - 322 tys. ton, a 41% stanowiły podroby i słonina - 259 tys. ton, których wywieziono poza UE odpowiednio o 20% i 3% więcej niż w tym samym okresie 2016 r. zwiększyły się też wysyłki świeżego mięsa o 39% do 17 tys. ton oraz kiełbas i przetworów o 8% do 25 tys. ton. Obniżka wywozu dotyczyła natomiast żywca o 50% do 873 ton. Ze względu na wyższe ceny jednostkowe eksportu, w lutym br. wartość wysyłki mięsa wieprzowego była o 20% większa niż przed rokiem przy 5% zwyżce kontyngentu sprzedaży.
 
Największymi dostawcami mięsa i produktów wieprzowych na rynki trzecie były tradycyjnie Niemcy, Hiszpania i Dania. Z grona liczących się eksporterów unijnych największą dynamikę wzrostu wysyłki wykazały Holandia, Hiszpania, Węgry, Polska i Wielka Brytania. Zmniejszyli sprzedaż minimalnie Niemcy, Duńczycy i Francuzi.
 
Zdaniem FAMMU/FAPA, czołowymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE w styczniu i lutym br. były kraje azjatyckie: Chiny, Japonia, Hongkong, Korea Płd. i Filipiny. Oprócz Filipin, wszystkie zanotowały zwyżki zakupów w porównaniu z tym samym okresem 2016 r. Chiny sprowadziły więcej o 12% unijnych produktów wieprzowych niż przed rokiem, w tym o 21% mrożonego i schłodzonego mięsa i o 5% smalcu i podrobów. Chiny i Hongkong miały 73% udział w całkowitym wywozie podrobów z UE.
 
Spory wzrost sprzedaży na rynek chiński wynikał z redukcji pogłowia trzody chlewnej w tym kraju w ostatnich 2 latach oraz konkurencyjnością unijnego mięsa. Dynamika zwyżki wysyłki do Państwa Środka była na początku roku już mniejsza niż w 2016 r., co odzwierciedlało rosnącą konkurencję na tamtejszym rynku ze strony dostawców amerykańskich, kanadyjskich i brazylijskich oraz osłabienie zapotrzebowania. W dalszej części 2017 r. można się oczekiwać dalszego spowolnienia chińskiego importu wieprzowiny z uwagi na przewidywaną odbudowę produkcji w drugim półroczu.


Tagi:
źródło: