Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Łubin Graf
2012-02-15 -
Deszczownie przęsłowe BAUER
2020-04-08 -
KOSIARKI EMU SAMASZ
2020-09-17
Białoruś wstrzymuje eksport wieprzowiny do Rosji oraz import z Czarnogóry i Mołdawii
Z dniem 31 października 2014 roku Białoruś wstrzymała wysyłkę świeżej i mrożonej wieprzowiny do Rosji – podaje FAMMU/FAPA.
ASF w kiełbasie
Decyzja ta wynikała z wykrycia przez rosyjskie władze weterynaryjne genomu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w kolejnych produktach mięsnych dostarczanych przez białoruskich przetwórców. Wstrzymano także dostawy przetworów wieprzowych z czterech białoruskich zakładów zidentyfikowanych przez Moskwę jako źródło pochodzenia zanieczyszczonych produktów.
Na początku października Rosjanie znaleźli genom ASF w trzech próbkach kiełbasy wytworzonej w zakładach mięsnych w Orszy. Na początku strona białoruska odrzucała wyniki rosyjskich badań, chociaż teraz zgodziła się na przeprowadzenie dochodzenia po wykryciu podobnych przypadków w zakładach w Mińsku, Mogilewie i Bobrujsku.
W okresie od stycznia do sierpnia 2014 roku Białoruś dostarczyła do Rosji 13 tys. ton wieprzowiny z wykluczeniem podrobów, czyli o 70% mniej niż w tym samym czasie 2013 r. Obniżenie się wysyłki było ściśle powiązane z niewystarczającą ilością surowca surowca na Białorusi, co było spowodowane pojawieniem się ASF.
W 2014 r. krajowe pogłowie świń zmalało o 80 tys. szt. W związku z tym, w połowie października tego roku Euroazjatycka Komisja Gospodarcza (EKG) podwoiła tegoroczny wolumen importowy na wieprzowinę na Białoruś do 40 tys. ton.
Import mięsa z Czarnogóry i Mołdawii
Niemniej jednak z dniem 1 listopada br. Białoruś zawiesiła także tymczasowo import mięsa i przetworów wieprzowych z Czarnogóry i Mołdawii. Decyzja ta wynikała z poważnych i wielokrotnych naruszeń wymogów sanitarno-weterynaryjnych oraz norm Unii Celnej Rosja-Kazachstan-Białoruś. Jednakże obostrzenia nie dotyczą odpowiednio oznakowanych półtusz i ćwiartek wieprzowych pochodzących z Czarnogóry.