Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
McHale F5500 stałokomorowa prasa rolująca
2014-02-12 -
Uchwyt do nagrzewnic wodnych Blowair
2013-09-02 -
Roztrząsacz obornika SIP ORION 50 ALP
2020-07-23 -
HF czarno-biały wycena genomowa: Gywer RDC
2020-09-08
Podsumowanie XXV Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz Polagry
W dniach 12-15 września bieżącego roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się XXV Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz targi Polagra-Food, Polagra-Tech, Gastro Trendy, Pakfood i Smaki Regionów.
W tym roku można było nie tylko degustować różnorodne potrawy, a także zobaczyć zwierzęta, z których uzyskuje się choćby mięso, jaja czy mleko. Targi te były świetną okazją do zapoznania się z procesem produkcji i uświadomieniem sobie, że mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego nie są wytwarzane w sklepach, o czym wbrew pozorom nie wie wielu ludzi.
W związku z tym w poszczególnych pawilonach można było podziwiać ponad 1100 różnorodnych zwierząt, jak konie, drób czy inne ptactwo, ryby, owce, kozy, gryzonie (króliki, nutrie, szynszyle itp.), lisy, daniele, jelenie, alpaki, pszczoły, trzodę chlewną, bydło mleczne i mięsne, przedstawicieli ras rodzimych i jeszcze wiele innych zwierząt. Razem swoje hodowle przedstawiło ponad 300 wystawców z czego wyłoniono 118 czempionów, wiceczempionów w poszczególnych kategoriach, wręczono medale złote i srebrne, a w przypadku trzody chlewnej oraz bydła mlecznego i mięsnego wybrano również superczempionów wystawy, a także wręczono wiele wyróżnień.
W czasie trwania targów Polagra każdy z uczestników mógł zapoznać się z kuchnią regionalną oraz smakołykami tradycyjnymi dla danego rejonu, zobaczyć maszyny pakujące żywność, przetwarzające ją i wszystko co niezbędne w produkcji i przetwórstwie spożywczym. Ponadto można było także uczestniczyć w polsko-rosyjskim forum MSP branży rolno-spożywczej, podczas którego słuchacze mieli możliwość zgłębienia swojej wiedzy na temat rozwoju małej oraz średniej przedsiębiorczości w obu tych krajach, co mogło zaowocować nawiązaniem nowych kontaktów handlowych między tymi dwoma rynkami.
Nie obyło się również bez najbardziej prestiżowego i najważniejszego konkursu kulinarnego jakim jest Kulinarny Puchar Polski. Podczas jego przebiegu najlepsi kucharze naszego kraju stoczyli bój o tenże puchar. Na tak ważnym wydarzeniu pojawili się specjaliści branży gastronomicznej oraz szefowie kuchni z różnych państw.
Podczas tegorocznej edycji targów oraz wystawy łącznie udział w nich wzięło ponad 1200 wystawców, a powierzchnia wystawiennicza wyniosła około 60 tysięcy metrów kwadratowych, na której zaprezentowano niemal 120 nowości. Jak podsumował prezes poznańskich targów Andrzej Bryt, w ciągu czterech dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich było ponad 38 tys. gości, którzy przybyli tu, aby smakować różnorodne potrawy i oglądać zwierzęta.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że tylko dobre promowanie polskich produktów może zainteresować młode pokolenie i zachęcić je do kultywowania tradycji naszych przodków jaką jest rolnictwo. Tegoroczne targi to doskonałe połączenie nowoczesności i innowacji technologicznej z naszymi obyczajami. Jak sam twierdzi, dzięki dobrej promocji artykułów rolno-spożywczych w ciągu czterech lat wartość polskiego eksportu wzrosła o ponad 40 procent. Jeśli takie tempo utrzymamy, to niebawem dogonimy Holandię, która eksportuje prawie 60 procent swoich produktów rolnych. Właśnie te działania są jednym z głównych celów jakie objęło MRiRW.