Sytuacja na rynkach rolnych
Podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych w Szepietowie, rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, przedsiębiorcy działający w otoczeniu rolnictwa i doradcy spotkali się z Sekretarzem Stanu Jackiem Boguckim Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konferencja dotyczyła Wspólnej Polityki Rolnej.
Tematem konferencji w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie była aktualna sytuacja na rynkach rolnych.
– Ostatnie lata dla rolników były trudne. Susza i spadek cen mleka odbiły się niekorzystnie na rolnictwie. Również sadownicy nie mieli powodów do zadowolenia. Problemem są skutki embarga rosyjskiego oraz afrykański pomór świń i ptasia grypa – powiedział m.in. na konferencji Minister.
Nie tylko problemy polskiej wsi były tematem spotkania. Minister wskazał na szereg rozwiązań, które wspomogą polskie rolnictwo. Mówił o realizowanych formach wsparcia, ubezpieczeniach w rolnictwie oraz zmianach organizacyjnych w otoczeniu rolnictwa.
– Wsparciem dla rolników będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zastąpi Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego. W najbliższym czasie w każdym powiecie powstanie placówka KOWR, dzięki czemu rolnicy będą mogli szybciej i sprawniej załatwić swoje sprawy – zapewnił Minister.
Szczególną uwagę zwrócił na promocję polskiej żywności. Polska, dobra żywność ma szansę stać się marką światową. Trwają rozmowy dotyczące rozszerzenia rynków zbytu o kolejne kraje.
Dużą szansę poprawy sytuacji ekonomicznej małych gospodarstw Minister widzi w rolniczej sprzedaży detalicznej i w tworzeniu grup producentów.
Na konferencji obecny był także Mieczysław Paradowski Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Na dobre rozkręca się program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a już trwa dyskusja na temat przyszłości – powiedział Mieczysław Paradowski. Zachęcał do dyskusji czemu służy m.in. formularz umieszczony na stronie Ministerstwa dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej. Wypełnienie kwestionariusza daje możliwość wpłynięcia na to, jak będzie wyglądała WPR po 2020 roku.
Przedstawił również najnowsze decyzje rządu dotyczące wsparcia dla producentów trzody chlewnej, szczególnie z terenów objętych afrykańskim pomorem świń, z PROW 2014-2020. Poinformował, że Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało działania, które zwiększą eksport polskiej żywności i zabezpieczenia polskich interesów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku.
Uczestnicy konferencji podkreślili potrzebę organizowania spotkań i dyskusji z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zaproponowali, aby odbywały się one cyklicznie.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość degustacji produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych na stosiku informacyjno-promocyjnym przygotowanym dzięki wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.