Eksperci i przedstawiciele świata polityki dyskutują podczas konferencji w Jasionce k. Rzeszowa
Czy polskie i europejskie rolnictwo znajduje się w krytycznym momencie?
Szansą na rozwój terenów wiejskich w Polsce, a co za tym idzie – alternatywą dla produkcji energii z tradycyjnych surowców, mogłaby być umiejętnie prowadzona polityka energetyczna państwa, uwzględniająca olbrzymi potencjał polskiej wsi. W dobie konfliktu na Ukrainie, rolnicy borykają się z ogromnym problemem, jakim jest rosyjskie embargo na wytwarzane przez nich produkty. W związku z tym domagają się rekompensat za poniesione straty. Wpływ na kondycję gospodarstw rolnych może mieć również umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a USA. Czy europejskie rolnictwo na niej zyska, czy też straci?
O rzeczywistości i perspektywach stojących przed polską i europejską wsią, jak co roku dyskutują eksperci i przedstawiciele świata polityki w ramach konferencji Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w Jasionce k. Rzeszowa.
Negocjowana aktualnie umowa o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a państwami zrzeszonymi we Wspólnocie, budzi szereg wątpliwości. Z jednej strony, stanowi szansę na zwiększenie konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz zwiększenie transoceanicznej wymiany handlowej. Jednak, z perspektywy rolników, może oznaczać napływ tańszej i gorszej jakościowo żywności z USA. Może to doprowadzić do obniżenia cen także polskich produktów, a w efekcie – zmniejszyć dochody rolników.
Jednak możliwość pozyskania dodatkowego rynku zbytu oraz zwiększenia eksportu brzmią obiecująco, szczególnie teraz, gdy polskie rolnictwo boryka się z problemem nałożonego przez Rosję embarga na produkty rolne. W wyniku niemożności uzyskania z tego tytułu odpowiednich odszkodowań oraz braku krajowego systemu wsparcia rolników dotkniętych sankcjami, narastają niepokoje społeczne, w efekcie czego pojawiają się protesty.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/EFRWP, foto:
EFRWP