Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Wieża miksera WR
2013-04-05 -
BECKER 12-rzędowy
2011-08-25 -
Seler AGROSAD
2020-09-24 -
Przetrząsacz SIP SPIDER 1100|10
2020-01-22 -
Nawóz Actipol EDTA Zn-15
2014-01-07
Szkody łowieckie – jak temu zaradzić?
Dnia 29 listopada 2013 r. w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku odbyła się konferencja „Kształtowanie bioróżnorodności ekosystemów rolnych i leśnych w aspekcie szkód powodowanych przez dziko występujące gatunki zwierząt”. Konferencja została zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na rosnącą ilość szkód w uprawach rolniczych i leśnych powodowanych przez zwierzęta łowne i chronione. Obecne statystyki wskazują na znaczny wzrost liczebności i zagęszczenia zwierzyny dziko żyjącej co powinno cieszyć, z uwagi na rosnącą bioróżnorodność, ale też jest dużym problemem dla producentów rolnych. Szkody w uprawach rolniczych, spowodowane prze zwierzyną łowną, chronioną oraz ptaki takie jak gęsi, łabędzie, żurawie odnotowuje się obecnie we wszystkich powiatach na terenie województwa pomorskiego – mówi Aleksander Mach Dyrektor PODR w Gdańsku.
Szacuje się, że np. populacje dzika pomiędzy rokiem 1990 a 2009 wzrosła o ponad 200% a jelenia około 100%. Przekłada się to na dynamiczny wzrost zgłaszanych roszczeń oraz wypłat rekompensat za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych oraz na terenach miejskich przez gatunki zwierząt łownych, jak również objętych ochroną gatunkową. Według GUS odszkodowania wypłacone za szkody wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny w uprawach rolnych, wynosiły w roku gospodarczym: 2010/2011 - 57,4 mln zł – twierdzi Pan Michał Wójcik, przedstawiciel Towarzystwa Rzeczoznawców i Likwidatorów Szkód. W swoim wystąpieniu Pan Michał Wójcik omówił także, zagadnienia dotyczące ram prawnych oraz procedur postępowania podczas szacowania szkód.
Kolejny wykład wygłosił pan Grzegorz Czajkowski, członek Towarzystwa Rzeczoznawców i Likwidatorów Szkód. Wykładowca skupił się na omówieniu zasad współdziałania dzierżawców (zarządców) oraz poszkodowanych w celu zapobiegania i ograniczania szkód.
Wszystkie szkody, zarówno rolnicze, leśne jak i komunikacyjne wzbudzają wiele negatywnych emocji oraz są źródłem konfliktów pomiędzy rolnikami, myśliwymi, leśnikami oraz osobami szacującymi szkody. Konflikty te wynikają między innymi z niekompletnej wiedzy na temat szacowania szkód łowieckich, gospodarki łowieckiej, odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Należy pilnie wypracować wspólnie z PZŁ, oficjalnie obowiązujące, obiektywne metody inwentaryzacji zwierzyny i wykonać ogólnopolską ocenę liczebności zwierzyny grubej oraz zrezygnować z szacunków opartych o całoroczne obserwacje – mówi Pan Marek Kowalewski - Naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami RDLP w Gdańsku. Ponadto Prelegent zwrócił uwagę na bardzo poważny problem, którym jest zwierzyna powodująca szkody komunikacyjne jak również szkody na terenach zurbanizowanych. Niestety obecnie nie ma opracowanych systemowych programów ochrony działalności człowieka przed szkodami powodowanymi przez zwierzęta.
Czytaj dalej na następnej stronie...