Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Przenośniki ślimakowe P S 160
2015-12-02 -
Wał do zagęszczania gleby TRÓJKA
2014-05-07 -
PRONAR 7150
2013-02-05 -
Samojezdna platforma sadownicza marki BILLO
2013-09-25 -
Wozy paszowe Blattin SABRE
2013-08-26
Zakończenie II Kongresu Nauk Rolniczych w Balicach
W ramach II Kongresu Nauk Rolniczych, Instytut Zootechniki zorganizował w Balicach, w dniach 13-14 czerwca tego roku, konferencję naukowo-techniczną pt. „Innowacyjność w produkcji zwierzęcej – oczekiwanie czy konieczność”. Honorowy patronat nad nią objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Cykl wykładów rozpoczął minister rolnictwa przedstawiając swój referat na temat znaczenia „Produkcji zwierzęcej w świetle Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku”. Podczas wystąpienia dr Marek Sawicki niejednokrotnie wskazywał na wagę zachowania właściwego bezpieczeństwa żywności. Zaakcentował również, że produkcja w państwach Wspólnoty powinna być skierowana bardziej na towarowość oraz niezwykłą rolę jaką pełnią grupy producenckie.
Po wystąpieniu swoje postulaty oraz pytania przedstawiły osoby związane z sektorem rolniczym dotyczącym rozwoju produkcji zwierząt w Polsce. W związku z tym Tadeusz Blicharski, będący Dyrektorem Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, poruszył tak niezwykle ważne kwestie jak potrzeba rozwoju oraz inwestycji w sektor trzody chlewnej czy problem z chorymi prosiętami, które są sprowadzane zza granicy.
Wśród przemawiających był także Wiceprezes Krajowej Rady Drobiarstwa, Antoni Rączka, który przedstawił kwestię sezonowej nadwyżki produkcji drobiu, gdyż sektor ten rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Dobrym rozwiązaniem okażą się pewnego rodzaju umowy mające na celu likwidację nadprodukcji w danym sezonie choćby poprzez eksport do państw azjatyckich. Niestety potrzebne jest tutaj wsparcie ze strony ministerstwa rolnictwa.
Również Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Bogdan Konopka zabrał głos w dyskusji. W tym wypadku największym problemem jest tendencja spadkowa pogłowia bydła. Dlatego niezbędna jest pomoc w formie różnorodnych programów czy dotacji do zielonych użytków.
W swoim podsumowaniu dr Marek Sawicki podkreślił, że idealne rolnictwo polega na całkowitej harmonii matury i człowieka, ale jak wiadomo jest to niemożliwe, gdyż zawsze pojawi się jakiś konflikt interesów. Niemniej jednak mimo wszystko należy szukać kompromisów. Dlatego też zaleca on tworzenie grup producenckich, bo dzięki nim można wiele zyskać. Poza tym Minister rolnictwa obiecał, że będzie się starał o wyrównanie dopłat bezpośrednich aby wyrównać konkurencyjność między wszystkimi krajami Unii Europejskiej.
Również znaczenie instytutów, ośrodków doradztwa rolniczego oraz uniwersytetów powinno być większe, a częstsze spotkania w podobnym gronie są jak najbardziej wskazane. Okazja ta daje możliwość wymiany pomysłów na rozwój w rolnictwie.
W dalszej części uczestnicy konferencji zwiedzili ekspozycję zaprezentowaną przez firmy związane z wyposażeniem obiektów inwentarskich jak: Polnet, Alma Bis oraz DeLaval VMS Polska. Wraz z urządzeniami można było podziwiać wystawę zwierząt przygotowaną przez Instytut Zootechniki. Pośród nich znalazły się koza karpacka, owca rasy wrzosówka, kury rodzimych ras, gęś kołudzka, tchórze, małe lisy pastelowe i białoszyjne oraz norki o zróżnicowanym kolorze futra, a także króliki i ślimaki.
Następnie Minister udał się do Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami wiejskich środowisk. Głównym tematem konwentu było wykorzystanie dotacji unijnych przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich oraz przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej.
W międzyczasie w Instytucie Zootechniki odbywały się wystąpienia znakomitej kadry naukowej poruszające takie zagadnienia, jak chociażby wykorzystanie wyników badań by ulepszyć produkcję zwierzęcą, podawanie pasz wzbogaconych GMO czy użycie odpadów produkcyjnych jako dodatkowego źródła dochodów.
Nie zabrakło wykładu na temat wykorzystania we właściwy sposób funduszy przeznaczonych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wspierających rozwój produkcji zwierzęcej. Poza tym przedstawiciele firm Alima Bis, DeLaval oraz Polnet mogli zaprezentować uczestnikom konferencji najnowsze osiągnięcia swoich przedsiębiorstw.