Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Pojedynczy pas MC 780S DEWULF
2020-10-07 -
ZETOR PROXIMA
2014-10-03 -
Kocioł EG PELLET MINI 16 KW
2020-05-18
W MRiRW o planowaniu przestrzennym na obszarach wiejskich
W dniu 13 czerwca br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się seminarium „Planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich – potrzeby zmian”. Wydarzenie to poświęcone było kluczowym wyzwaniom, jakie stoją przed systemem planowania i zagospodarowania przestrzennego na obszarach wiejskich.
W dzisiejszym seminarium uczestniczył podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Podkreślił on, że planowanie przestrzenne nie dzieli się na miejskie i wiejskie. Wręcz przeciwnie ma godzić interesy mieszkańców zarówno jednych jak i drugich terenów.
– Można zaryzykować stwierdzenie, że dzisiejszy stan rzeczy w tym zakresie wymknął się już dawno spod kontroli. Dziś jest to jeden z najbardziej zaniedbanych kawałków Polski. Bardzo znaczący zarówno dla nas jak i przyszłych pokoleń zarówno w zakresie inwestycji jak i zachowania walorów krajobrazowych, środowiskowych i uwarunkowaniami między ekspansją inwestycyjną, a tym co stanowi dobra kultury stanowi bezpośrednia korelację. – powiedział wiceminister i przypomniał, że rozwój wsi to promowanie obszarów wiejskich w celu poprawy życia poprzez zaspokajane potrzeb społecznych i kulturalnych ich mieszkańców. Rozwój wsi to także rozwój tożsamości społecznej, zachowanie dziedzictwa kulturowego, co wpływa na wzrost atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej obszarów wiejskich.
Podkreślił, że obecnie zaciera się granica pomiędzy miastem i wsią, a oba te obszary oddziaływają na siebie wzajemnie w żywiołowy, nieuregulowany sposób, często powodując wzajemne blokowanie rozwoju.
– Przestrzeń tę trzeba w transparenty sposób uporządkować i powiedzieć, gdzie co można i w jakim zakresie, tak abyśmy nie podejmowali takich decyzji w sposób przypadkowy lub subiektywny – zaznaczył wiceminister Żuchowski. Podkreślił, że chaotyczny sposób zabudowy mieszkaniowej, w tym nieprawidłowe i nieefektywne gospodarowanie gruntami rolnymi, zwiększa koszty urbanizacji, utrudnia dostęp do usług, przyczynia się do degradacji krajobrazu, a także zamyka możliwości wytworzenia się tożsamości lokalnej.
Podsekretarz stanu wskazał na potrzebę wypracowania regulacji prawnych, które w jasny sposób określą gdzie, w jaki sposób i na jakich zasadach można będzie budować.
Wiceminister zapowiedział opracowanie Kodeksu urbanistyczno–budowlanego odzwierciedlającego m.in. przeprowadzoną na przełomie 2015/2016 r. kwerendę barier w systemie planowania przestrzennego, tak aby można było rozpocząć porządkowanie tego obszaru.
– Mam nadzieję, że do końca br. przy współudziale MRiRW, uda się projekt Kodeksu opracować, tak abyśmy mogli chronologiczne realizować zarówno aspekty planistyczne jak również realizować inwestycje sektora publicznego wszędzie tam gdzie jest to możliwe – poinformował wiceminister i dodał, że na tę chwilę plany zagospodarowania przestrzennego pokrywają ok. 28 proc . powierzchni terenów. To niespełna 1/3 powierzchni Polski.
Podczas dyskusji zaproszeni do ministerstwa goście podzielili się swoimi doświadczeniami. Uzyskane informacje zostaną przekazane do Ministerstwia Infrastruktury i Budownictwa oraz pozwolą na określenie zmian legislacyjnych dotyczących kształtowania rolniczej przestrzeni produkcyjnej na obszarach wiejskich, co ma zaś istotne znaczenie z punku widzenia zakładanych celów i zadań do realizacji przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2015-2019, a w szczególności celów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich.