Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Przetrząsacz Sip SPIDER 685|6
2019-12-19 -
Rozrzutnik obornika N-221 -8 T Cynkomet
2016-05-12 -
Głębosz WU23 / 150 WIFO
2020-10-14 -
Wozy paszowe SGARIBOLDI GULLIVER 8000
2020-07-30 -
Agrowłóknina BROCHARD
2013-03-01
W MRiRW o planowaniu przestrzennym na obszarach wiejskich
W dniu 13 czerwca br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się seminarium „Planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich – potrzeby zmian”. Wydarzenie to poświęcone było kluczowym wyzwaniom, jakie stoją przed systemem planowania i zagospodarowania przestrzennego na obszarach wiejskich.
W ramach seminarium odbyła się debata z udziałem przedstawicieli ministerstwa infrastruktury i budownictwa, ministerstwa rozwoju i środowiska, prawników, samorządowców oraz ekspertów zajmujących się problematyką planowania i zagospodarowania przestrzennego. Uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz przedstawili prezentacje poświęcone tematyce planowania przestrzennego na terenach wiejskich.
Minister Krzysztof Jurgiel zwracając się do uczestników seminarium przypomniał, że jednym z filarów rządowego programu jest rolnictwo i produkcja żywności jako strategiczne zadania państwa, co wiąże się z programowaniem rozwoju obszarów wiejskich.
– Jednym z najważniejszych elementów jest sprawa planowania przestrzennego, czy też w szerzej kształtowanie rolniczej przestrzeni produkcyjnej – podkreślił minister Jurgiel.
Minister poinformował, że w 1994 r. przyjęto ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która zmieniła zasady planowania w Polsce i zaznaczył, że po 20 latach ocenia, te zmiany jako nieodpowiednie.
– Wówczas były dwa plany: ogólny plan oraz plany szczegółowe i wtedy nie było tych problemów, które są obecnie, gdy potrzebny jest rozwój na obszarach wiejskich. Ostatnie 10-15 lat to dzika zabudowa na ternie wsi i miast, ponieważ niewydolność „aparatu planistycznego" oraz koszty powodują, że większość gmin czy miast korzysta z decyzji o tzw. warunkach zabudowy i zagospodarowania, co z punktu widzenia planowania jest niedobre – zaznaczył Jurgiel.
Minister poinformował, że w ścisłej współpracy z resortem infrastruktury podjęte zostały działania w celu przygotowania propozycji zmian przepisów prawnych, tak aby planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich, czyli także w zakresie miast do 20 tys. mieszkańców, nie stanowiło bariery w rozwoju tych miejscowości. Ponadto, aby było prowadzone tak, by jak najmniej kłopotów mieli zarówno inwestorzy, jak i rolnicy.
– Trzeba znaleźć sposób na to, by wprowadzić uproszczone plany zagospodarowania przestrzennego – podkreślił minister Jurgiel i dodał, że eksperci opracowują już rozwiązania umożliwiające przekształcenie studiów uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego w uproszczone plany miejscowe. Według ministra byłaby to najlepsza metoda na tym etapie, by uwolnić szybciej część gruntów, które będą stanowiły zasób m.in. do rozwoju budownictwa mieszkaniowego w miastach czy też gminach.
Czytaj dalej na następnej stronie...