Kategorie
Zobacz również tu
-
Opłacalność produkcji rolniczej
2025-04-03 -
Handel zagraniczny wołowiną
2025-04-03 -
Skup zbóż według GUS
2025-04-03
Poznaj produkty
-
Mikser do gnojowicy R
2013-04-05 -
Ładowarka kołowa GIANT D332SWT
2015-05-06 -
Mlekomat wielozbiornikowy XL - drewniany
2012-12-31 -
Opony rolnicze 620/70R42 Goodyear
2014-11-07 -
Wiadra ocynkowane
2013-02-26 -
BRONA TALERZOWA LEKKA TYP-BT Agro-Lift
2020-05-11
O zagrożeniach i korzyściach wynikających z wprowadzenia do gleb egzogennej materii organicznej, czyli seminarium IUNiG
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie oraz Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský w Brnie Univerzita Palackého w Ołomuńcu organizują Seminarium kończące projekt "Zagrożenia oraz korzyści wynikające z wprowadzania do gleb egzogennej materii organicznej". Konferencja odbędzie się 26 maja 2015 roku w Jeleniej Górze w Hotelu Mercure.
Zagrożenia i korzyści wynikające z wprowadzenia do gleb egzogennej materii organicznej
Głównym celem seminarium, jest zaprezentowanie wyników projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007–2013, „Zagrożenia oraz korzyści wynikające z wprowadzania do gleb egzogennej materii organicznej”.
Spadek materii organicznej w glebach, a jej rola w produkcji roślinnej
Spadek zawartości materii organicznej w glebach, został zdefiniowany w Unijnej Strategii Ochrony Gleb jako jedno z głównych zagrożeń. Regionalna ocena zawartości w glebach wykazała, że jej poziom obniża się. Glebowa materia organiczna wpływa na wiele funkcji gleby: jej potencjał produkcyjny, zdolności retencyjne i buforowe, zachowanie bioróżnorodności oraz filtrację zanieczyszczeń. Upraszczanie płodozmianu oraz specjalizacja rolnictwa (produkcja roślinna oddzielona od produkcji zwierzęcej), prowadzi do zmniejszenia dopływu materii organicznej do gleby.
Cele projektu "Zagrożenia oraz korzyści wynikające z wprowadzania do gleb egzogennej materii organicznej”
Celem projektu była ocena wpływu egzogennej materii organicznej na właściwości gleby oraz przygotowanie wytycznych dla jej bezpiecznego i efektywnego wykorzystania w rolnictwie. Projekt skupiał się na bezpiecznym stosowaniu egzogennej materii organicznej, z uwzględnieniem warunków glebowo-środowiskowych występujących na pograniczu polsko – czeskim. Uzyskane dane zostaną zaprezentowane łącznie, co ukaże całościowy obraz zmian zachodzących we właściwościach gleby, a także środowiskowe skutki stosowania egzogennej materii organicznej.
Czytaj dalej na następnej stronie...
