Minister dodał, że wartość naszego eksportu produktów rolno-spożywczych sięga już ok. ¼ wartości produkcji rolnej.
Minister Kalemba podkreślił, że kluczowe dla naszego eksportu artykułów spożywczych są branże: mięsna i wędliniarska, mleczarska, drobiarska, owoców i warzyw.
Produkcję żywności, nazwał minister filarem polskiej gospodarki dla najbliższych pokoleń i dodał, że według prognoz specjalistów, do 2050 roku światowe zapotrzebowanie na nią wzrośnie o ok. 70%.
- To dobra prognoza dla Polski, ponieważ w tej dziedzinie mamy jeszcze duży potencjał produkcyjny. Polska wieś, rolnictwa o przetwórstwo spożywcze są duma i wielkim sukcesem naszego kraju. W te dziedziny warto inwestować – zaznaczył szef resortu. Zauważył jednak, że dalszy rozwój rolnictwa wymagać będzie pogłębienia procesów konsolidacyjnych. W opinii ministra Kalemby proces ten powinien obejmować producentów, w zakresie ich większego zorganizowania w grupy producenckie oraz w formy spółdzielcze, jak również i przetwórców, którzy muszą sprostać silnej, międzynarodowej konkurencji.
- Nie mam wątpliwości, że w tym gronie wszyscy to doskonale wiedzą, a w wielu przypadkach już realizują – powiedział minister Kalemba zwracają się do przedstawicieli firm, które zostały wyróżnione statuetkami jabłek. Nagrody te przyznane zostały przez prezesa Agencji Rynku Rolnego Radosława Szatkowskiego za aktywny udział w działaniach promocyjnych polską żywność.
Prezes przypomniał, że ARR od akcesji prowadzi działania na rzecz wzrostu konkurencyjności produktów rolno-spożywczych. W ostatnich latach zwiększyła się też rola realizowanych przez nią mechanizmów wspierających spożycie i kształtujących wzorce konsumpcji oraz promujących żywność, w tym produkty regionalne, tradycyjne, ekologiczne i objęte systemami gwarantowanej jakości żywności.
Minister Kalemba zwrócił uwagę na dwa prowadzone w ramach tych działań programy: „Szklanka mleka” oraz „Owoce w szkole” i zauważył, że pełnią one niezwykle ważną rolę, ponieważ są skierowane do dzieci, uczniów szkół podstawowych, a ich celem jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych.
W roku szkolnym 2012/2013 w programie promującym spożycie mleka i jego przetworów, uczestniczyło ponad 2,42 mln uczniów z 14,2 tys. placówek oświatowych. Od akcesji Polski do UE dzieci i uczniowie spożyli ok. 1,5 mld szklanek mleka. Natomiast uruchomionym w roku szkolnym 2009/2010 program „Owoce w szkole” adresowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Uczestniczy w nim ok. 951 tys. dzieci. Do końca roku szkolnego 2012/2013 ARR bezpłatnie udostępniła dzieciom ponad 145 mln porcji owoców i warzyw.
Wczorajsza konferencja ARR odbywała się pod patronatem wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Uczestniczyły w niej również zainteresowane naszą żywnością delegacje Emiratów Arabskich oraz Indonezji.
Wrześniowe targi Polagra mogą być źródłem inspiracji działalności biznesowej oraz wskazówką, jak lepiej funkcjonować w środowisku krajowym i międzynarodowym.