Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
DEALER John Deere 5055e 4x4 55KM + Kabina
2012-04-23 -
NOWA Brona chwastownik 3 lub 6 metrów
2011-11-16 -
Pługi Maschio Moro
2014-04-01
Maszynowa gala i targi budowlane w Szepietowie
Setki maszyn rolniczych, pokazy pracy sprzętu do zbioru zielonek i instalacji odnawialnych źródeł energii, bogata oferta wystawiennicza, liczne wykłady i konkursy sprawiły, że do Szepietowa 30 i 31 maja przybyło kilkanaście tysięcy zwiedzających. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie już po raz dziesiąty zorganizował Zieloną Galę i po raz ósmy Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego.
Budownictwo dla rolników
Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego przyciągnęły do Szepietowa kilkudziesięciu wystawców. Można było się dowiedzieć, jak nowocześnie i zgodnie z najnowszymi trendami wybudować budynki inwentarskie. Wystawcy prezentowali rozwiązania konstrukcyjne stosowane obecnie w budownictwie inwentarskim, te drewniane, jak i te coraz chętniej wybierane przez rolników - stalowe. Po raz pierwszy na targi budowlane przyjechała firma Llentabhallen z Gdańska, oferująca hale dla rolnictwa.
- Co raz częściej obiekty stalowe znajdują zastosowanie w rolnictwie - mówi Lech Wojtach z Llentabhallen. - Nasze konstrukcje sprawdzają się w obiektach o dużej rozpiętości, są lekkie i nie wymaga konserwacji.
Na targach rolnicy mogli zapoznać się z nowościami dostępnymi na rynku. Karol Gołaszewski zaprezentował autorski system napowietrzania gnojowicy, jest to alternatywa dla mieszadeł mechanicznych śmigłowych.
- Mieszanie gnojowicy następuje poprzez doprowadzenie powietrza pod kożuch, w efekcie powstaje jednorodna, płynna masa, łatwa do zarządzania – wyjaśnia wynalazca konstrukcji. – Gnojowica po napowietrzaniu jest bogatsza w azot i magnez, nie ma potrzeby stosowania nawozów azotowych i magnezowych.
Dzień z OZE o odwierty geotermalne hitem
30 maja odbył się Dzień z Odnawialnymi Źródłami Energii. Była to doskonała okazja do zapoznania się z korzyściami płynącymi z zastosowania systemów energooszczędnych i wymogami niezbędnymi przy ich instalacji.
Firma OPTIMA POLSKA przygotowała blok tematyczny, eksperci udzielili szczegółowych informacji na temat istniejących rozwiązań, kosztów inwestycji i możliwości dofinansowania. Na zainteresowanych czekały liczne pokazy, była okazja oglądać pracę instalacji fotowoltaicznej i systemów solarnych, wiele emocji wśród zwiedzających wzbudzały dokonywane na żywo odwierty do pomp ciepła. Za hit targów budowlanych uznano wiertnicę geotermalną GRD 4R.
Dodatkową atrakcją na stoisku była możliwość obejrzenia samochodu elektrycznego Nissan E-NV200.