W uroczystości uczestniczyli m.in.: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Leszek Korzeniowski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Wojciech Zbrożek, prezesi agencji rolnych i związków rolniczych oraz prezesi spółek Skarbu Państwa, nad którymi ANR sprawuje nadzór właścicielski.
Ranking 300 to podsumowanie wyników ekonomiczno-finansowych 300 najlepszych wielkotowarowych gospodarstw rolnych osiągniętych w 2012 r. Składa się on z dwóch rankingów głównych, dla przedsiębiorstw rolnych oraz rybackich i siedmiu podrankingów. Przygotował go zespół pracowników Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.
Pierwsze miejsce w Rankingu 300 Najlepszych Przedsiębiorstw Rolnych w 2012 roku, zajęła spółka Agromlek Gniechowice (woj. dolnośląskie), zajmująca się produkcją roślinną. Spółka ta gospodaruje wyłącznie na gruntach wydzierżawionych od Agencji Nieruchomości Rolnych. II miejsce zajęło Gospodarstwo Rolne DERCZEWO (woj. zachodniopomorskie), a III przypadło spółce Drekop Gniechowice. Wśród przedsiębiorstw rybackich najlepsze było Gospodarstwo Rybackie Rakowice (woj. warmińsko-mazurskie), które wyprzedziło Gospodarstwo Rybackie Ostróda (woj. warmińsko-mazurskie), oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Gospodarstwo Rybackie Niemodlin (woj. opolskie).
Na wysokich miejscach w Rankingu znalazły się także spółki Skarbu Państwa, nad którymi ANR sprawuje nadzór właścicielski: Hodowle Roślin DANKO i TULCE, Ośrodki Hodowli Zarodowej: Kamieniec Ząbkowicki, Osiek, Gajewo, Garzyn, Lubiana, Dębołęka, Głogówek, Osięciny; Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych Chodeczek; Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice; Hodowle Zarodowe Zwierząt: Osowa Sień, Żołędnica i Knyszyn; Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare; Kombinat Rolny Kietrz; Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Żydowo; Przedsiębiorstwo Rolno-Hodowlane Gałopol; Stadniny Koni: Michałów, Pępowo, Nowe Jankowice, Krasne, Racot i Iwno oraz Stado Ogierów Łąck. Warto odnotować, że spółki te od lat legitymują się najwyższym wskaźnikiem wartości dodanej, czyli relatywnie najwięcej w stosunku do swoich przychodów wnoszą do dochodu narodowego i PKB.
Minister Dariusz Młotkiewicz w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i własnym pogratulował zwycięzcom. Podkreślił, że konkurs przyczynia się do podnoszenia poziomu rozwoju przedsiębiorstw rolnych powstałych na mieniu Skarbu Państwa, dzięki czemu polskie rolnictwo skutecznie konkuruje na wspólnym europejskim rynku.
Kazimierz Plocke zwrócił uwagę, że w budżecie Unii Europejskiej polskie rolnictwo znalazło się w gronie największych beneficjentów funduszy unijnych. Podkreślił, że rolnicy pokazali już, że potrafią z nich właściwie korzystać. Dzięki temu będziemy mieli gospodarstwa rolne na coraz wyższym poziomie, które skutecznie będą zabiegać o rynki unijne i światowe.
Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski pogratulował nie tylko laureatom oraz podziękował za udział wszystkim podmiotom, które poddały się ocenie w ramach projektu badawczego, jakim jest Ranking 300. Zauważył, że rywalizacja wyzwala dodatkową motywację i wpływa na podnoszenie poziomu polskiego rolnictwa w całości. Efekty są widoczne, co potwierdza wypracowana nadwyżka w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi. Prezes Świętochowski zwrócił uwagę, że to właśnie z 5 tys. gospodarstw rolnych powstałych na Zasobie wywodzą się liderzy w branży rolniczej i to oni przyspieszają prywatyzację, w której aktywnie i z sukcesem uczestniczy Agencja. Powiedział również, że za nowoczesnymi gospodarstwami towarowymi, które są pionierami innowacyjności w branży rolno-spożywczej, podąża całe polskie rolnictwo.
Prezes Leszek Świętochowski wyraził nadzieję, że Ranking 300 Najlepszych Przedsiębiorstw Rolnych będzie kontynuowany w następnych latach.