Ponadto podczas wykładu można było dowiedzieć się jakie czynniki oddziałujące na rozwój rynku stwarzają dla niego szanse, a które z nich wpływają na zagrożenia. Wśród pozytywnych czynników ekspert wymienił m.in. wzrost konsumpcji wieprzowiny na świecie, fundusze na rozwój rolnictwa w latach 2014-2020, wykorzystanie potencjału rezerw siły roboczej, rozwój rynku wysokojakościowego mięsa i przetworów mięsnych oraz wykorzystanie istniejących chlewni do ponownego zasiedlenia. Z kolei największe zagrożenia niosą za sobą zwłaszcza: problemy paszowe utrudniające długoterminowe planowanie produkcji, rosnąca nieprzychylność mediów czy też nierówne dopłaty obszarowe w Unii.
Tuż po krótkiej przerwie głos zabrali specjaliści z Belgii: Luc Goethals i Emma Teirlynck, którzy opowiedzieli o zastosowaniu maślanu wapnia w żywieniu trzody chlewnej, mającym wpływ na poprawę stanu zdrowia jelit tych zwierząt. Według specjalistów, w ostatnich latach na całym świecie wykazano znaczące korzyści będące efektem wykorzystania maślanu wapnia w diecie różnych gatunków zwierząt. Wśród zalet dotyczących jego stosowania eksperci wymienili: optymalne trawienie, maksymalne wchłanianie, działanie przeciwzapalne (a przez to poprawę wydajności zwierząt), blokowanie patogennych bakterii oraz ograniczanie bądź eliminowanie drobnoustrojów z rodzaju Salmonella. Poinformowali także jak ważny jest maślan wapnia w żywieniu dzięki możliwości stymulowania odporności jelitowej oraz rozwoju korzystnej mikroflory.
(kliknij, aby powiększyć)
Ostatnim, ale jakże ważnym zagadnieniem poruszonym podczas konferencji były ekonomiczne uwarunkowania produkcji tuczników. Wykład, który wygłosił dr inż. Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki w Pawłowicach, był transmitowany na żywo na portalu Gospodarz.pl. Zarówno przybyli jak i oglądający on-line dowiedzieli się jak kształtowała się produkcja mięsa wieprzowego w latach ubiegłych i w roku bieżącym oraz jak wyglądają prognozy pogłowia trzody chlewnej w kolejnych latach. W czasie prelekcji poruszono także aktualny dla Polski temat wirusa ASF, który pociągnął za sobą falę niekorzystnych następstw m.in. spadek poziomu cen wieprzowiny klasy E w stosunku do średnich cen w Danii czy Niemczech. Przedstawiono również udział kosztów paszowych w całkowitych kosztach produkcji tuczników.
Konferencję zakończyła żywiołowa dyskusja moderowana przez dr inż. Mariana Kamyczka.
Galerię zdjęć z opisywanego wydarzenia już tradycyjnie znajdziecie poniżej.