Kategorie
Zobacz również tu
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-04 -
Skup żywca rzeźnego
2024-11-04
Poznaj produkty
-
Pług obracalny zawieszany RW4 (vario)
2012-01-04 -
Czerpak GHU 12 GOWEIL
2020-07-27 -
Aplikator do zakiszania pasz FAAP 60
2013-05-07 -
Rozrzutnik obornika N280 – 6t
2016-01-14 -
Nawóz Activ Antychloroza
2014-12-19 -
Palety wychwytowe pod zbiorniki IBC i beczki
2012-08-30
Hiszpania: nieformalne spotkanie ministrów UE ds. rybołówstwa
Transformacja energetyczna, w tym obniżenie emisyjności i dekarbonizacja sektora rybołówstwa, to tematy omawiane podczas spotkania w hiszpańskim Vigo. Celem było wypracowanie modelu pomocy europejskiej flocie i akwakulturze w sprostaniu jednemu z wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Jest nim zaprzestanie produkcji netto emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Polskę reprezentował podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.
Najważniejsze cele dyskusji
Podczas głównego posiedzenia plenarnego uczestnicy dyskutowali nt. dekarbonizacji. Temat przewodni posiedzenia plenarnego, przewidziany do dyskusji, brzmiał: Inwestycje na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora rybołówstwa: dążenie do obniżenia emisyjności.
W czasie sesji roboczej posiedzenia plenarnego uczestnicy skoncentrowali się na określeniu wspólnych celów, niezbędnych do osiągnięcia postępu w procesie dekarbonizacji wspólnotowego sektora rybołówstwa i akwakultury.
Głównym celem było wypracowanie modelu pomocy europejskiej flocie i akwakulturze w stopniowym dostosowaniu się do zrównoważenia środowiskowego, aby sprostać jednemu z wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Jest nim zaprzestanie produkcji netto emisji gazów cieplarnianych do 2050 r., w zgodzie ze społeczno-ekonomiczną rentownością.
Transformacja energetyczna
– Podkreślamy wagę transformacji energetycznej, której celem, oprócz zmniejszenia wpływu rybołówstwa na ekosystem morski, jest również ograniczenie zużycia paliw kopalnianych. Ich ceny wzrosły w związku z agresją Rosji na Ukrainę – powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, prezentując stanowisko Polski.
W swoim przemówieniu podsekretarz stanu odniósł się również do komunikatu Komisji Europejskiej, dotyczącego transformacji energetycznej. Wskazał, że nie ma w nim konkretnych propozycji zastąpienia paliw kopalnych.
– Opracowanie odpowiedniej technologii jest procesem długotrwałym, który może uniemożliwić szybkie osiągnięcie ambitnych celów. Silniki elektryczne, coraz powszechnie wykorzystywane w motoryzacji, nie są rozwiązaniem, które można byłoby wykorzystać na statkach rybackich – stwierdził wiceminister Ciecióra.
Podsekretarz stanu podkreślił, że nie powinniśmy również zapominać o ochronie rybołówstwa małoskalowego w procesie transformacji energetycznej, gdyż będzie to dla niego dużym wyzwaniem. Zwrócił także uwagę na wielkość dostępnej i niewykorzystanej dotychczas w Polsce zdolności połowowej, która nie pozwoli na modernizację jednostek pływających w sposób spełniający wymogi transformacji energetycznej.
– Konieczne zatem wydaje się rozważenie możliwości zwiększenia zdolności połowowych poszczególnych państw członkowskich pod warunkiem, że zdolność ta zostanie przeznaczona wyłącznie na tę transformację – ocenił wiceminister Ciecióra.
Finansowanie transformacji energetycznej
W kwestii finansowania całego przedsięwzięcia wiceminister podkreślił konieczność ułatwienia przez KE dostępu do finansowania transformacji energetycznej ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EFMRA).
– Brak możliwości wykorzystania środków z funduszu, również przez statki z segmentów floty, które nie są zrównoważone, może mieć negatywny wpływ na jej efektywność – zaznaczył podsekretarz stanu.
Wspólne wnioski
Wiceminister Ciecióra podkreślił, że osiągnięcie transformacji energetycznej i dekarbonizacji będzie niewątpliwie stanowiło duże wyzwanie dla polskiej floty i sektora akwakultury.
27 przedstawicieli UE ds. rybołówstwa przedstawiło swoje poglądy nt. wyzwań stojących przed sektorem. Uczestnikom dyskusji udało się osiągnąć szerokie porozumienie co do konieczności poczynienia postępów w realizacji podstawionego celu dekarbonizacji. Ocenili, że potrzebna jest jednak dalsza dyskusja w kwestii sprostania wyzwaniom związanym z finansowaniem nowych statków i obecnym ograniczeniom zdolności połowowej.
Pozostałe aktywności i wydarzenia
W programie znalazły się także wizyty terenowe, dające możliwość obserwacji pracy w hiszpańskim sektorze rybołówstwa. Wiceminister Ciecióra, wraz z innymi ministrami ds. rybołówstwa UE, wziął udział w roboczej wizycie na statku szkoleniowym Intermares w porcie w Vigo oraz w wizycie na giełdzie rybnej la Lonja de Vigo.
Uczestnicy
Spotkaniu przewodniczył hiszpański minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności Luis Planas Puchades. Wśród uczestników znalazło się 27 przedstawicieli państw UE, a także komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius oraz przewodniczący Komisji ds. rybołówstwa Parlamentu Europejskiego Pierre Karleskind.
Nie zabrakło również przedstawicieli organizacji pozarządowych, m.in.: Europejskiego Stowarzyszenia Organizacji Producentów Ryb (EAPO), Federacji Europejskich Producentów Akwakultury (FEAP) oraz Europejskiej Sieci Kobiet w Rybołówstwie i Akwakulturze (AKTEA).