| Autor: redakcja1

Hiszpania: nieformalne spotkanie ministrów UE ds. rybołówstwa

Transformacja energetyczna, w tym obniżenie emisyjności i dekarbonizacja sektora rybołówstwa, to tematy omawiane podczas spotkania w hiszpańskim Vigo. Celem było wypracowanie modelu pomocy europejskiej flocie i akwakulturze w sprostaniu jednemu z wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Jest nim zaprzestanie produkcji netto emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Polskę reprezentował podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Hiszpania: nieformalne spotkanie ministrów UE ds. rybołówstwa
Dwudniowe spotkanie ministrów UE ds. rybołówstwa odbywało się w Vigo, w Hiszpanii. Zorganizowała je prezydencja hiszpańska.

Najważniejsze cele dyskusji

Podczas głównego posiedzenia plenarnego uczestnicy dyskutowali nt. dekarbonizacji. Temat przewodni posiedzenia plenarnego, przewidziany do dyskusji, brzmiał: Inwestycje na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora rybołówstwa: dążenie do obniżenia emisyjności.

W czasie sesji roboczej posiedzenia plenarnego uczestnicy skoncentrowali się na określeniu wspólnych celów, niezbędnych do osiągnięcia postępu w procesie dekarbonizacji wspólnotowego sektora rybołówstwa i akwakultury.

Głównym celem było wypracowanie modelu pomocy europejskiej flocie i akwakulturze w stopniowym dostosowaniu się do zrównoważenia środowiskowego, aby sprostać jednemu z wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Jest nim zaprzestanie produkcji netto emisji gazów cieplarnianych do 2050 r., w zgodzie ze społeczno-ekonomiczną rentownością.

Transformacja energetyczna
– Podkreślamy wagę transformacji energetycznej, której celem, oprócz zmniejszenia wpływu rybołówstwa na ekosystem morski, jest również ograniczenie zużycia paliw kopalnianych. Ich ceny wzrosły w związku z agresją Rosji na Ukrainę – powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, prezentując stanowisko Polski.

W swoim przemówieniu podsekretarz stanu odniósł się również do komunikatu Komisji Europejskiej, dotyczącego transformacji energetycznej. Wskazał, że nie ma w nim konkretnych propozycji zastąpienia paliw kopalnych.

– Opracowanie odpowiedniej technologii jest procesem długotrwałym, który może uniemożliwić szybkie osiągnięcie ambitnych celów. Silniki elektryczne, coraz powszechnie wykorzystywane w motoryzacji, nie są rozwiązaniem, które można byłoby wykorzystać na statkach rybackich – stwierdził wiceminister Ciecióra.


Podsekretarz stanu podkreślił, że nie powinniśmy również zapominać o ochronie rybołówstwa małoskalowego w procesie transformacji energetycznej, gdyż będzie to dla niego dużym wyzwaniem. Zwrócił także uwagę na wielkość dostępnej i niewykorzystanej dotychczas w Polsce zdolności połowowej, która nie pozwoli na modernizację jednostek pływających w sposób spełniający wymogi transformacji energetycznej.

Konieczne zatem wydaje się rozważenie możliwości zwiększenia zdolności połowowych poszczególnych państw członkowskich pod warunkiem, że zdolność ta zostanie przeznaczona wyłącznie na tę transformację – ocenił wiceminister Ciecióra.


Finansowanie transformacji energetycznej

W kwestii finansowania całego przedsięwzięcia wiceminister podkreślił konieczność ułatwienia przez KE dostępu do finansowania transformacji energetycznej ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EFMRA).

– Brak możliwości wykorzystania środków z funduszu, również przez statki z segmentów floty, które nie są zrównoważone, może mieć negatywny wpływ na jej efektywność – zaznaczył podsekretarz stanu.

Wspólne wnioski

Wiceminister Ciecióra podkreślił, że osiągnięcie transformacji energetycznej i dekarbonizacji będzie niewątpliwie stanowiło duże wyzwanie dla polskiej floty i sektora akwakultury.

27 przedstawicieli UE ds. rybołówstwa przedstawiło swoje poglądy nt. wyzwań stojących przed sektorem. Uczestnikom dyskusji udało się osiągnąć szerokie porozumienie co do konieczności poczynienia postępów w realizacji podstawionego celu dekarbonizacji. Ocenili, że potrzebna jest jednak dalsza dyskusja w kwestii sprostania wyzwaniom związanym z finansowaniem nowych statków i obecnym ograniczeniom zdolności połowowej.

Pozostałe aktywności i wydarzenia

W programie znalazły się także wizyty terenowe, dające możliwość obserwacji pracy w hiszpańskim sektorze rybołówstwa. Wiceminister Ciecióra, wraz z innymi ministrami ds. rybołówstwa UE, wziął udział w roboczej wizycie na statku szkoleniowym Intermares w porcie w Vigo oraz w wizycie na giełdzie rybnej la Lonja de Vigo.

Uczestnicy

Spotkaniu przewodniczył hiszpański minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności Luis Planas Puchades. Wśród uczestników znalazło się 27 przedstawicieli państw UE, a także komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius oraz przewodniczący Komisji ds. rybołówstwa Parlamentu Europejskiego Pierre Karleskind.

Nie zabrakło również przedstawicieli organizacji pozarządowych, m.in.: Europejskiego Stowarzyszenia Organizacji Producentów Ryb (EAPO), Federacji Europejskich Producentów Akwakultury (FEAP) oraz Europejskiej Sieci Kobiet w Rybołówstwie i Akwakulturze (AKTEA).

 


Tagi:
źródło: