Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
płyty i łączniki betonowe do siatki i paneli
2011-08-16 -
Podchloryn S
2011-06-01 -
BRONA TALERZOWA GAL-C
2020-02-20 -
Kosiarka spalinowa NAC W510VH
2014-05-12 -
Opryskiwacz sadowniczy Agrola Art.65 Turbo
2016-05-12
AGROTECH 2014 okiem MRiRW
Ponad 600 wystawców z Anglii, Austrii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Turcji, Włoch i Polski zaprezentowało w Kielcach najnowszy, przydatny w nowoczesnych gospodarstwach rolnych sprzęt na XX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH 2014.
- Targi te pokazują, że sektor rolno – spożywczy jest kluczowym dla Polski. Świadczy o tym ilość firm prezentująca tu swoje maszyny - powiedział pierwszego dnia imprezy, zwiedzając targowe ekspozycje, minister Stanisław Kalemba i dodał, że są one pomocne przy wyborze maszyn, urządzeń, technologii i środków produkcji we współczesnym gospodarstwie rolnym.
Podczas zorganizowanej w hali targowej konferencji prasowej szef resortu rolnictwa zapewnił, że w nowej perspektywie finansowej utrzymamy dobre tempo modernizacji gospodarstw i rozwoju polskiej wsi.
- Ze środków PROW 2007 – 2013 pomogliśmy ponad 60 tys. gospodarstw, a w ramach PROW 20014 – 2020 będzie ich już ok. 90 – 100 tys. – powiedział minister Kalemba. Nawiązując do aktualnej sytuacji minister zaznaczył, że dziś nie ma jednak ważniejszego tematu dotyczącego rolnictwa, niż problemy związane z wystąpieniem w naszym kraju dwóch przypadków ASF u dzików.
- Monitorujemy sytuację na bieżąco. wirus nie przeniósł się na inne dziki. Trzoda chlewna w Polsce jest wolna od ASF. Występują jednak duże komplikacje w zakresie zbytu i cen - podkreślił minister Kalemba. Poinformował on również o rezultatach wczorajszej wizyty w Brukseli i powiedział, że zapadły tam pozytywne dla rolników decyzje. Będą rekompensaty do trzody chlewnej sprzedawanej od 18 lutego br. przez rolników ze strefy z ograniczeniami. Minister zaapelował do tych rolników o zbieranie faktur ze sprzedaży, które będą potrzebne przy ubieganiu się o te środki.
- Trwają prace zarówno w UE, jak i w naszym kraju, nad przygotowaniem rozporządzenia, w którym zostaną określone zasady przyznawania rekompensat. Powinny one zakończyć się w ciągu tygodnia – zauważył minister Kalemba i dodał, że po przekazaniu przez Polskę wyczerpujących informacji i danych, eksperci w UE przeanalizują także możliwość uruchomienia mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania mięsa, który wobec aktualnych trudności w eksporcie jest niezwykle istotny.
- Do Komisji Europejskiej złożyliśmy też wniosek w sprawie zmniejszenia strefy z ograniczeniami – poinformował szef resortu rolnictwa ponownie podkreślając, że nasze stada są wolne od tej choroby i nie ma powodu do utrzymywania restrykcji na tak dużym obszarze.
Czytaj dalej na następnej stronie...