| Autor: redakcja3

Hodowla koni arabskich w Michałowie trwa już 60 lat

Dnia 5 września 2013 r. Stadnina Koni w Michałowie obchodziła jubileusz 60-lecia hodowli koni czystej krwi arabskiej. Uroczystość zgromadziła miłośników i hodowców koni z całej Polski.

Hodowla koni arabskich w Michałowie trwa już 60 lat
Z okazji jubileuszu galę i pokaz w Michałowie uświetnili swoją obecnością Maria Jaworowska, wdowa po Ignacym Jaworowskim, i Leszek Świętochowski, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, która nad tą stadniną sprawuje nadzór właścicielski. Odsłonili oni obelisk poświęcony wieloletniemu dyrektorowi stadniny i twórcy jej pierwszych sukcesów. W uroczystości uczestniczyli także Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele polskiego parlamentu i parlamentu europejskiego, członkowie władz Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, hodowcy i miłośnicy koni tej rasy oraz emerytowani pracownicy stadniny. W trakcie uroczystości Jerzy Białobok, prezes stadniny, otrzymał z rąk wicewojewody świętokrzyskiego Grzegorza Dziubka Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w hodowli. Po pokazie michałowskich czempionek i czempionów oraz wręczeniu odznaczeń przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 14 najbardziej zasłużonym pracownikom stadniny Jerzy Białobok i Urszula Białobok, główny hodowca, zaprezentowali gościom pierwszą część ekspozycji nowo powstałego Muzeum Konia Orientalnego. W muzeum można podziwiać m.in. liczne trofea zdobyte w konkursach i pokazach na całym świecie przez konie z Michałowa.

Michałowska stadnina została założona w 1953 r. decyzją ówczesnego ministra rolnictwa. Na mocy tej decyzji do Michałowa przeniesiono konie z likwidowanej stadniny w Klemensowie. Razem z końmi arabskimi do stadniny w Michałowie przybył Ignacy Jaworowski. Były zastępca dyrektora w stadninie w Klemensowie pełnił funkcję dyrektora michałowskiego ośrodka od 1953 r. aż do przejścia na emeryturę w 1997 r. Stadnina w Michałowie bardzo szybko zaczęła odnosić sukcesy, bo już w 1960 r., gdy rozpoczął się eksport koni arabskich do Stanów Zjednoczonych. Natomiast laury na pokazach zagranicznych konie z tej hodowli zdobywają regularnie od 1973 r., gdy Czempionką Europy w niemieckim Verden została klacz. Ponadto Michałów dochował się także znakomitych koni wyścigowych, m.in. klaczy Dalida – zwyciężczyni polskiego Derby z 1985 r. W Michałowie oprócz koni arabskich hodowane się konie małopolskie maści tarantowatej oraz kuce szetlandzkie, a także bydło mleczne dwóch ras – jersey i czarno-białe holsztyno-fryzyjskie.


Tagi:
źródło: