Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Drogowy reflektor halogenowy uniwersalny
2011-12-14 -
Pompy ciepła PELLON
2016-03-09 -
Opryskiwacz sadowniczy przyczepiany
2011-10-10
100 rocznica urodzin twórcy polskiego sadownictwa – Szczepana Aleksandra Pieniążka
Minister Stanisław Kalemba i prof. dr hab. Franciszek Adamicki uczestniczyli w Zamku Królewskim w konferencji prasowej zorganizowanej w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin twórcy polskiego sadownictwa – Szczepana Aleksandra Pieniążka.
Profesor Adamicki będący gospodarzem spotkania mówił, że kierowany przez niego Instytut Ogrodnictwa stara się o ciągłe realizowanie dewizy prof. Pieniążka mówiącej o tym, że „to, co powstaje w laboratorium, powinno móc potem znaleźć się w sadzie i ogrodzie”. Minister Kalemba podkreślał, że nestor polskiego sadownictwa był „wielkim biologiem i humanistą” i „swoją myślą wyprzedził pokolenia, dzięki czemu dzisiaj korzystamy z jego wizji i wiedzy”.
- To królewska konferencja, w Zamku Królewskim, o królestwie polskiego sadownictwa stworzonym przez prof. Szczepana Pieniążka – dodał.
Profesor Adamicki zwrócił uwagę na to, że Instytut Ogrodnictwa jest dzisiaj jedną z najlepiej rozwiniętych jednostek naukowych tego typu w Europie, a sukces eksportu polskich owoców i warzyw wynika bezpośrednio z prac prowadzonych w Skierniewicach. – Gdy wchodziliśmy do UE mówiono nam, że wkrótce pozbędziemy się szklarni, bo nikt nie kupi naszych pomidorów, gdy Włochy i południe Europy produkują ich tyle, że trafiają wszędzie. Dzisiaj jednak to, co mieliśmy importować – eksportujemy. Jesteśmy też największym eksporterem pieczarek w Europie. Nasze maliny trafiają z kolei do Anglii, USA i Japonii. Obecnie pracujemy też nad stworzeniem odmiany porzeczki, która będzie odporna na działanie szkodników czyniących w Europie spustoszenie tych upraw. Jeżeli nam się to powiedzie, porzeczka stanie się kolejnym polskim hitem eksportowym – wyliczał prof. Adamicki. Dodał też, że Polska może eksportować olbrzymie ilości owoców mając w posiadaniu najnowocześniejsze i największe chłodnie w Europie, w których jednorazowo przechowuje się „w idealnych warunkach” kilka tys. ton owoców.
- Świetne wyniki w uprawach jagód, malin, pieczarek czy owoców sadowych zawdzięczamy także pracom Instytutu – podkreślił minister Kalemba. – Za to, że jesteśmy pierwszym producentem i eksporterem jabłek w Europie, trzecim ich eksporterem po USA i Chinach na świecie, że jesteśmy w tej dziedzinie potentatem i wciąż notujemy postępy, za to wszystko jesteśmy wdzięczni prof. Pieniążkowi – powiedział szef resortu, gratulując Instytutowi w Skierniewicach wyników pracy i „europejskiej renomy” jednostki.
W poniedziałek w Zamku Królewskim odbyła się też uroczysta sesja poświęcona pamięci i osiągnięciom prof. Pieniążka. W czasie spotkania, które zgromadziło setki osób, swego ojca, wielkiego naukowca, wspominała córka Emilia Mroczkowska. Minister Kalemba podziękował jej za zaangażowanie w organizację i udział w konferencji.
We wtorek 10 grudnia konferencja zorganizowana przez Instytut Ogrodnictwa przenosi się do Skierniewic. Tam odbędzie się sesja wdrożeniowa, a w jej trakcie omawiane będą innowacyjne technologie dostępne w polskim ogrodnictwie.