Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
ZETOR FORTERRA
2014-10-03 -
Mulczery ORSI Young
2015-02-04 -
Zbiorniki dla biogazowni Wolf System
2015-04-17
Kolejne miliony dla młodych naukowców
Znani są laureaci piątej edycji programu Lider, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 36 młodych naukowców otrzyma w sumie 40 mln złotych na realizację swoich projektów. To będą ich debiuty jako samodzielnych kierowników projektów, a wyniki ich badań mają być potem wdrożone w gospodarce. NCBR do ten pory rozdysponował już 184 mln zł wśród 178 uczestników.
– DziÄ™ki temu programowi mÅ‚odzi naukowcy majÄ… szansÄ™, żeby po raz pierwszy w swoim życiu zawodowym realizować duże przedsiÄ™wziÄ™cie badawcze uÅ‚ożone wedÅ‚ug wÅ‚asnego planu, wÅ‚asnych ocen tego, jaka linia tematyczna jest przyszÅ‚oÅ›ciÄ… w nauce – tÅ‚umaczy Leszek Grabarczyk, zastÄ™pca dyrektora Narodowego Centrum BadaÅ„ i Rozwoju.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-BobiÅ„ska podkreÅ›la, że program Lider ma przyciÄ…gnąć mÅ‚odych naukowców, którzy zbliżajÄ… naukÄ™ do przemysÅ‚u, majÄ… pomysÅ‚ na dobry projekt naukowy i wiedzÄ…, jak wyniki ich badaÅ„ praktycznie wykorzystać.
– Ich przykÅ‚ad może też oddziaÅ‚ywać na innych: zachÄ™cać do podejmowania inicjatyw, których celem jest wykorzystanie wyników badaÅ„ naukowych w gospodarce. Innowacyjne mogÄ… być bowiem nie tylko produkty i wynalazki, lecz także postawy i zachowania – mówi prof. Lena Kolarska-BobiÅ„ska.
W piÄ…tej edycji programu, której uczestnicy zostali wÅ‚aÅ›nie wyÅ‚onieni, bezzwrotne granty przyznano 36 naukowcom na Å‚Ä…cznÄ… kwotÄ™ ok. 40 mln zÅ‚. Maksymalna wartość projektu to 1,2 mln zÅ‚.
– NCBR w ten sposób chce dać szansÄ™ mÅ‚odym naukowcom po pierwsze na zrealizowanie ambitnego planu badawczego, a po drugie na sprawdzenie siÄ™ w roli menadżera – mówi Grabarczyk.
Uczestnicy programu majÄ… szanse na to, by być kierownikiem wÅ‚asnego projektu badawczego, rekrutować do niego wspóÅ‚pracowników, ustalać jego budżet i etapy realizacji. To bardzo ważne umiejÄ™tnoÅ›ci i w przeszÅ‚oÅ›ci nieÅ‚atwo byÅ‚o przekonać komisjÄ™ do tego, że jest siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwÄ… osobÄ… do realizacji takiego zadania.
– Procedura, w wyniku której wyselekcjonowaliÅ›my zwyciÄ™zców, jest bardzo rygorystyczna i wymagajÄ…ca zaproponowania czegoÅ› o naprawdÄ™ dużej jakoÅ›ci – zauważa zastÄ™pca dyrektora NCBR. – Ale oprócz tego wymagajÄ…ca i odpornoÅ›ci fizycznej, i odwagi, żeby po raz pierwszy przed komisjÄ… zÅ‚ożonÄ… ze znakomitych polskich naukowców stanąć i obronić: po pierwsze swój pomysÅ‚ na projekt badawczy od strony naukowej, po drugie obronić siebie jako tego, który bÄ™dzie w stanie dobrze zarzÄ…dzić tym projektem i ma kompetencje osobowe, charakterologiczne, żeby taki projekt zrealizować.
W wyniku postÄ™powania kwalifikacyjnego wyÅ‚oniono naukowców ze wszystkich dziedzin – technicznych, przyrodniczych i szeroko pojÄ™tej nauki o życiu – wylicza rozmówca Newserii Biznes.
Zainteresowanie programem jest duże – wpÅ‚ynęło 240 wniosków, z których ze wzglÄ™dów formalnych odrzucono 11, a dofinansowanie otrzymaÅ‚ co szósty projekt.