Ze względu na wysokie temperatury powietrza na początku roku drzewa owocowe weszły w okres wegetacji od 2 do 3 tygodni wcześniej w porównaniu ze średnią wieloletnią. W efekcie czego rośliny sadownicze wyjątkowo wcześnie rozpoczęły kwitnienie, przez co obloty zapylaczy były mniej intensywne niż w latach poprzednich. Sprzyjające warunki termiczne uległy istotnemu pogorszeniu w drugiej dekadzie kwietnia. Z powodu fali przymrozków, które w tym czasie nawiedziły wiele regionów kraju, na licznych plantacjach odnotowano uszkodzenia mrozowe pąków kwiatowych oraz zawiązanych już owoców. Do uszkodzeń roślin sadowniczych oraz owoców doszło także w drugiej połowie maja w wyniku intensywnych opadów gradu, którym towarzyszyły silne i porywiste wiatry.
Przebieg warunków pogodowych w następnych miesiącach okresu wegetacyjnego charakteryzował się sporym zróżnicowaniem. Opady deszczu w drugiej połowie maja, w czerwcu oraz w lipcu w wielu rejonach kraju sprzyjały rozwojowi chorób grzybowych i pleśnieniu owoców. W tym samym czasie występujący rejonami brak dostatecznej ilości opadów doprowadził do drobnienia owoców i obniżki jakości plonu handlowego. W tym roku obserwuje się nasilenie presji ze strony szkodników roślin oraz chorób grzybowych, a z powodu dużego zróżnicowania zjawisk pogodowych na terenie kraju notuje się występowanie znacznej rozpiętości wielkości plonowania w uprawach sadowniczych. Na podstawie dotychczasowych obserwacji przewiduje się spadek zbiorów większości owoców odmian wczesnych, natomiast wielkość produkcji odmian późnych będzie zależała od dalszego przebiegu warunków pogodowych.
Tegoroczne łączne zbiory owoców z drzew szacuje się obecnie na ok. 3,6 mln t, a więc mniej o 17% w porównaniu z rokiem poprzednim. Produkcję jabłek oceniono na 3,2 mln t, czyli mniej o 17% niż w 2023 r. Wielkość zbiorów gruszek w sadach będzie niższa o 6% niż przed rokiem i wyniesie 74,2 tys. t. Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych produkcja śliwek może zmaleć o 17% do 106,2 tys. t, zbiory wiśni spadną niemal o 25% do 127 tys. t, a czereśni o 24% do 52,1 tys. t. Szacuje się, że całkowite zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich będą niższe niż w poprzednim roku o 27% i wyniosą 14,4 tys. t. Zbiory z pozostałych drzew owocowych, a więc obejmujących m. in: dereń, jarząb, nieszpułkę zwyczajną i pigwę, wyniosą ok. 2,3 tys. t i będą mniejsze o 20% niż w 2023 r.