Na samym wstępie warto podkreślić, iż truskawki nie są wytworem natury lecz człowieka i pochodzą od poziomek. Zatem cofając się do korzeni warto najpierw w paru słowach wspomnieć o tych owocach.
Pierwsze poziomki znaleziono w rejonie Alp i nazwano je alpejskimi (Fragaria vesca var. alpina). Początkowo poziomki znajdowały się jedynie w lasach jako dziko rosnące rośliny. Dopiero za panowania we Francji Ludwika XIV zyskały one na znaczeniu, gdyż ten władca chcąc poznać budowę fortyfikacji stawianych przez Hiszpanów w Ameryce Południowej wysłał tam swoich szpiegów.
Pośród wysłanników znalazł się również inżynier Amédée-François Frézier, który opisywał rośliny spożywane przez Indian. Znalazł na terenie dzisiejszego Chile poziomki znacznie większe od tych, które rosły w Europie i postanowił je podarować w prezencie królowi.
Niestety rośliny te nie owocowały tak obficie jak oczekiwano i były trudne w uprawie. Dlatego też Ludwik XIV około 1712 roku sprowadził botanika, którego celem było zwiększenie plonów tego owocu. W związku z tym, Antoine Nicolas Duchesne, posadził obok siebie poziomkę chilijską (Fragaria chiloensis) sprowadzoną z Ameryki Południowej i poziomkę wirginijską (F. Virginiana) pochodzącą z Ameryki Północnej. W ten naturalny sposób oba gatunki roślin się skrzyżowały, przez co powstała zupełnie nowa odmiana o nienaturalnie dużych owocach, jakich nigdy nie widziano u poziomek.
Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku uprawami truskawek zajęli się również Anglicy, przy czym Thomas Andrew Knight stał się ojcem tych owoców, gdyż w perfekcyjny sposób opanował krzyżowanie tych roślin dających co rusz nowe odmiany znane po dziś dzień.
Na świecie truskawki są bardzo popularne i równie mocno lubiane, choć występują pod różnymi nazwami. We Włoszech znane są jako "fragola", w Niemczech – "Erdbeere", co oznacza "jagoda ziemna”, a we Francji "fraise". Natomiast w Anglii to "strawberry", czyli "słomiana jagoda”. Polska nazwa truskawek pochodzi od staropolskiego słowa "trukać", a zatem „łamać”, gdyż pędy tej rośliny są bardzo delikatne lub też od słowa „trusk” oznaczającego trzask łamanych gałązek.
Czytaj dalej na następnej stronie...