Tylko w minionym roku na jednego mieszkańca przypadało 70,8 kilograma jabłek i gruszek. Jednakże w zależności od położenia geograficznego następuje zróżnicowanie spożycia tych owoców. Tak więc, małe miejscowości i wsie gustują głównie w lokalnych owocach lub produkowanymi na użytek własny. Natomiast w tych dużych miastach preferuje się owoce importowane.
Krajowa produkcja zaspokaja potrzeby konsumentów jedynie w 25%, a reszta uzupełniana jest za pomocą importu z Polski, Chin, Mołdawii oraz z Serbii.
W 2012 roku w Rosji zebrano 1,2 mln ton jabłek, a zatem o 7,6% więcej w stosunku do roku wcześniejszego. Natomiast areał upraw był prawie taki sam jak w roku poprzedzającym i wyniósł 214 tysięcy hektarów, z których średnie plonowanie oszacowano na 6,6 t/ha.
W minionym roku rosyjski popyt na jabłka oszacowano na 2,47 mln ton, przez co 1,26 mln ton musiało zostać sprowadzonych z zagranicy. Wśród głównych odmian na rynku rosyjskim wymienia się jabłka: Gala, Semerenka, Golden Delicious, Red Chief oraz Granny Smith.
Warto także podkreślić, iż ubiegłym roku blisko 50%, czyli 850 tysięcy ton, krajowych zbiorów stanowiły jabłka gorszej jakości. Dlatego też zostały one skierowane do przetwórstwa, głównie na sok jabłkowy. Duża popuralność jabłek znajduje także swoje odzwierciedlenie w ich przetwórstwie. Sok jabłkowy rok rocznie zyskuje coraz większą rzeszę fanów i już teraz ma 18% udział w rynku, a jego spożycie wyniosło w tym czasie 3 mld litrów.
Jednakże z powodu przestarzałych technologii, nieodpowiedniego magazynowania i przechowywania jabłek oraz ich zbyt późnego zbioru każdego roku straty w zbiorach oscylują w granicach 12-13%. W związku z tym, władze kraju opracowały specjalny program mający na celu poprawę sytuacji w sadownictwie, który będzie realizowany w latach 2013-2020.