Leszczyna w różnych systemach kwalifikowana jest do rodziny brzozowatych lub leszczynowatych. Głównym gatunkiem jest Corylus avellana. Występuje niemal w całej Europie, poza północną Skandynawią. Rośnie także na terenie Polski do 1000 m n.p.m.. Krzew ten dorasta do 5 metrów wysokości, żyje około 60 – 80 lat. Owocem leszczyny są orzeszki zamknięte w twardej, brązowej łupinie. Dojrzewają w sierpniu i we wrześniu, zebrane są w grupy po 3 – 4 sztuki obok siebie. Okryte są postrzępioną okrywą.
Spożywane są przez ludzi od najdawniejszych czasów. Znaczenie gospodarcze mają odmiany uprawne pochodzenia mieszańcowego uzyskane z leszczyny pospolitej, pontyjskiej i południowej. Orzechy laskowe różnych odmian różnią się wielkością owoców, smakiem oraz plennością.
Posiadają liczne właściwości i wartości odżywcze. Są skarbnicą witaminy E, w 100 gramach jest jej ponad 15 mg. Owoce leszczyny to także bogate źródło witamin z grupy B oraz potasu, wapnia i fosforu. Owoce laskowe regulują ciśnienie krwi, obniżają poziom złego cholesterolu, a podnoszą ten dobry (HDL). Zawierają także argininę czyli aminokwas, który przekształca się w organizmie w tlenek azotu.
Orzechy laskowe to bezpieczna przekąska dla cukrzyków bo ich indeks glikemiczny jest niski, a zawarte w orzechach laskowych tłuszcze nie tuczą a wręcz odchudzają.
Mają szerokie zastosowanie w kuchni, są świetnym dodatkiem do ciast, deserów, sałatek oraz mięs. Orzechy najlepiej przechowywać w szklanych opakowaniach, gdyż pod wpływem światła szybko jełczeją.
To także źródło oleju, który ma zastosowanie przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, farbiarskim oraz perfumeryjnym. Leszczyny o barwnych liściach uprawiane są jako rośliny ozdobne do nasadzeń w parkach, ogrodach. Natomiast drzewo leszczyny tureckiej, które ma odcień różowy używane jest do wyrobu mebli.
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy orzechy laskowe w łupinie oraz łuskane. Za kilogram orzechów laskowych w łupinie trzeba zapłacić od 7 do 10 złotych, natomiast za 100 gram orzechów laskowych łuskanych zapłacimy 4,76 złotych.