| Autor: redakcja1

Krajowa produkcja owoców

Łączne zbiory owoców z drzew, krzewów owocowych oraz truskawek w 2024 r. oszacowano na prawie 4,1 mln t, czyli o niespełna 17% mniej niż w 2023 r.

Krajowa produkcja owoców
Wysokie temperatury powietrza w lutym i marcu wpłynęły na przyspieszenie wegetacji roślin od 2 do ponad 3 tygodni w odniesieniu do średniej wieloletniej.

Wcześniejszemu niż zwykle kwitnieniu roślin nie towarzyszyły intensywne obloty zapylaczy, co skutkowało zmniejszeniem ilości zawiązanych owoców. Z powodu przymrozków pod koniec kwietnia i na początku maja, w wielu regionach kraju odnotowano znaczne uszkodzenia mrozowe pąków kwiatowych oraz zawiązanych już owoców. Do strat w uprawach przyczyniły się także występujące w drugiej połowie maja opady gradu, którym towarzyszyły silne i porywiste wiatry.

Przebieg warunków pogodowych w kolejnych miesiącach okresu wegetacyjnego był zróżnicowany. Pozytywny wpływ na kondycję roślin miały lokalne opady deszczu, notowane w maju, czerwcu oraz w lipcu. Wzrost wilgotności sprzyjał jednak rozwojowi chorób grzybowych i pleśnieniu owoców. W tym samym czasie w wielu rejonach kraju utrzymywał się znaczny deficyt deszczu, skutkujący drobnieniem owoców i spadkiem jakości plonu handlowego.

Wysokie temperatury powietrza w sierpniu i na początku września, utrzymujące się również w nocy, prowadziły do gorszego wybarwiania owoców. Ocenia się, że z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w 2024 r., przydatność owoców do długiego przechowywania będzie niższa niż w latach ubiegłych.


Tagi:
źródło: