| Autor: redakcja1

Eksport jabłek z Unii Europejskiej w 2014 r.

Całkowity eksport jabłek w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2014 roku ukształtował się w granicy 1,59 mln t i był o 0,4 proc. większy niż przed rokiem. Mimo utraty rynku rosyjskiego, aż o 33 proc. wzrósł wywóz do krajów pozaunijnych do 642 tys. t. W sposób zmalała sprzedaż wewnątrzunijna – podaje Bank BGŻ.

Eksport jabłek z Unii Europejskiej w 2014 r.

Eksport jabłek z Polski

Polska charakteryzowała się największym wolumenowo spadkiem wysyłki jabłek spośród wszystkich państw Wspólnoty. Dane statystyki unijnej wykazują, że w trzecim i czwartym kwartale 2014 roku całkowity handel zagraniczny tych owoców z Polski obniżył się o 18 proc. - 55 tys. t do 252 tys. t. następnym, co do wielkości spadku wywozu krajem Wspólnoty była Holandia, ze zniżką w porównaniu do drugiego półrocza 2013 r. na poziomie 46,8 tys. t.
 

Kierunkami, które zyskały na znaczeniu eksportowym Unii były głównie kraje Europy Wschodniej, Północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Największy wolumen wzrostu w drugiej połowie 2014 r. zanotowała Białoruś. Sprzedaż do tego kraju wyniosła 124 tys. t i była o 199 proc. wyższa w obrębie roku. Za wzrost sprzedaży do tego kraju w dużej mierze odpowiadała Polska, która zwiększyła dostawy na ten rynek o 32 tys. t - 39 proc. udziału we wzroście eksportu do tego kraju.
 

Jak wskazują eksperci Banku BGŻ, eksport do Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w tym samym czasie wzrósł o odpowiednio 150 i 98 proc. do 94 i 44 tys. t. W największy udział w zwiększeniu dostaw na te rynki miały Włochy - 67 proc. Udział Polski w zwyżce wyniósł jedynie 6,6 proc. Znaczny wzrost wysyłki jabłek odnotowano także w odniesieniu do Algierii oraz Arabii Saudyjskiej - odpowiednio 37 i 80 proc. do 59 i 42 tys. t. Wzrost dostaw na te rynki był możliwy za sprawą większej sprzedaży ze strony Włoch oraz Francji, które w sumie odpowiadały za 89 proc. zwyżki eksportu, przy marginalnym udziale Polski na poziomie 0,3 proc.



Tagi:
źródło: