Dzięki takim zbiorom kraj ten w bieżącym sezonie przypuszczalnie uplasuje się na szóstym miejscu pod względem globalnej produkcji pomarańczy oraz na drugim miejscu w przypadku ich eksportu na całym świecie. Zbiory pomarańczy w tym kraju to około 4,5% udziału w światowej produkcji.
Areał upraw tych cytrusów w Egipcie stanowi aż 65% łącznego obszaru upraw wszystkich owoców, a wolumen zbiorów to około 30-35% łącznych zbiorów. W omawianym sezonie 2012/2013 pomarańcze uprawiane są na powierzc hni 131,1 tys. ha, a łączną liczbę drzewek tego owocu oszacowano na 8,9 mln sztuk.
Jak zaznacza FAMMU/FAPA, w bieżącym sezonie zbiory pomarańczy wyniosą 2,4 mln ton wobec 2,35 mln ton sezon wcześniej. Niemal 63% zebranych pomarańczy kierowane jest o bezpośredniej konsumpcji, natomiast 3,6% jest przetwarzane oraz spożywane głownie w postaci soku.
W omawianym sezonie krajowa konsumpcja tych cytrusów wyniesie 1,4 mln ton, czyli dokładanie tyle samo co we wcześniejszych sezonach produkcyjnych. W związku z tym, średnioroczne spożycie pomarańczy przez jednego Egipcjanina to około 33 kg.
Z kolei okres eksportowy dla pomarańczy egipskich trwa od listopada do maja roku następnego, a wielkość wysyłki przewidziana na sezon 2012/2013 to 1 mln ton, czyli o 10% więcej wobec poprzedniego sezonu.
Głównymi importerami są: Ukraina, Rosja, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz kraje Unii Europejskiej.
Jednakże ogromną konkurencją dla egipskich pomarańczy są od lat owoce z RPA, Maroka, Hiszpanii, Turcji czy Chin – przede wszystkim kraje te walczą i konkurują o pozycję lidera w dostawach na rynek rosyjski czy ukraiński.