Ceny jabłek w Polsce
Jak zaznacza Bank BGŻ BNP Paribas, była to najniższa cena jabłek deserowych jeżeli chodzi o sierpień od co najmniej 2004 r. Były to nawet ceny mniejsze, co prawda tylko o 0,01 zł/kg w stosunku do przeciętnego poziomu w sierpniu 2014 r., a więc po wprowadzeniu przez Rosję embarga na przywóz owoców i warzyw z Polski.
Notowana zniżka cen jest poniekąd kontynuacją tendencji, którą można obserwować od początku br. Ceny skupu jabłek w maju, czerwcu i lipcu br. notowały również niskie poziomy, także nieobserwowalne od co najmniej 2004 r.
Niemniej jednak analizując notowania tygodniowe MRiRW można zauważyć, że cena jabłek deserowych w sierpniu br. systematycznie malała. Pod koniec miesiąca (30.08) ukształtowała się w granicy 0,87 zł/kg, czyli to o 27 proc. mniejszej niż w pierwszym tygodniu tego miesiąca. Ceny jabłek wydają się być pod presją rosnącej podaży na rynku krajowym.
Tym bardziej, że zarówno GUS, jak i TRSK przewidują wzrost produkcji jabłek w kraju w stosunku do roku poprzedniego - odpowiednio o 10 i 4 proc. Na niższy poziom cen, oprócz większej podaży ze zbiorów w 2016 r., mogła mieć również wpływ podaż jabłek ze zbiorów zeszłorocznych, w tym głównie w lipcu. Z danych WAPA wynika, że na początku lipca zapasy jabłek w Polsce wynosiły 59 tys. t i były o 97 proc. większe niż przed rokiem.
Niższe w odniesieniu do roku poprzedniego były też ceny jabłek do przetwórstwa. Z notowań MRiRW wynika, że cena skupu tych owoców w sierpniu br. wyniosła 0,27 zł/kg (cena loco zakład) w stosunku do 0,35 zł/kg w porównywalnym okresie przed rokiem - zniżka o 23 proc. w skali roku. Na mniejsze ceny jabłek przemysłowych, oprócz wysokiej podaży na rynku krajowym, przekłada się również sytuacja popytowo-podażowa na rynku zagęszczonego soku jabłkowego.