Wartość rzepaku opierała się większym spadkom, gdyż była wspierana informacjami o opóźnieniach zbiorów soi w Stanach Zjednoczonych oraz dzięki decyzjom sprzed 2 tygodni o restrykcjach w imporcie biodiesla z Argentyny i Indonezji. W związku z tym, popyt na europejski olej rzepakowy zwiększył się, przez co i sam rzepak zyskał większe zainteresowanie. W Unii surowce na rynku rzeczywistym cechowały zróżnicowane trendy, ale większość olejów podrożała.
W Kanadzie w Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na listopad 2013 roku w ciągu tygodnia potaniała o 1,1% do 481,7 CAD/t, przy czym przez 2 tygodnie spadek o 0,5%. Stało się to wbrew nastrojom na rynku soi i pod wpływem rekordowej podaży rzepaku oraz presji kursowej umacniającego się dolara kanadyjskiego.
W Chicago pod wpływem popytu eksportowego generowanego przez Chiny w obrębie tygodnia, listopadowy kontrakt na soję zwiększył się o 0,4% do 475,2 USD/t. W międzyczasie USDA podało do wiadomości, że comiesięczny raport, który nie pojawił się w październiku 2013 roku w ogóle nie zostanie opublikowany, a kolejny ma być podany do wiadomości 8 listopada tego roku. W zeszłym tygodniu analitycy z firmy Lanworth podnieśli prognozy globalnych zbiorów soi w sezonie 2013/2014, a to za sprawą zwiększonej oceny plonów soi w USA, dzięki czemu zbiory w tym kraju będą większe.
Uczestnicy rynku oczekiwali potwierdzenia tych informacji ze strony USDA, a sytuacja na rynku soi była mało stabilna. Perspektywy dla tego ziarna w Ameryce Południowej są dalej optymistyczne, gdyż aktualne oceny zakładają wzrost zasiewów soi wśrod najważniejszych producentów jak: Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Boliwia czy Urugwaj o 2 mln ha do rekordowego areału 54,2 mln ha.
Niemniej jednak, presja podaży może przyczynić się do tłumienia cen soi. Z drugiej strony sygnały o pogorszeniu perspektyw dla zbiorów tego ziarna, spowodowanych anomaliami pogodowymi na południowej Półkuli mogą wspierać jej notowania. Bardzo możliwe, że kolejny raport USDA potwierdzi wzrost zbiorów soi w USA dzięki skorygowaniu w górę plonów – podkreśla FAMMU/FAPA na podst.: WR z wykorzystaniem różnych źródeł.