Zbiory rzepaku wyższe o ponad 30%. Wstępne szacunki produkcji rzepaku i rzepiku w 2013 r.

Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego opracował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako drugą na łamach Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę rzepaku i rzepiku.

Zbiory rzepaku wyższe o ponad 30%. Wstępne szacunki produkcji rzepaku i rzepiku w 2013 r.
Z wniosków pÅ‚ynÄ…cych z analizy GUS, których wynika, że zbiory rzepaku i rzepiku ocenia siÄ™ na od 2,4 mln t do okoÅ‚o 2,6 mln t, tj. o ok. 29% - 38% wiÄ™cej od zbiorów ubiegÅ‚orocznych i wiÄ™cej – o ok. 13% - 22% od Å›rednich zbiorów z lat 2006-2010.

Czytaj także: WstÄ™pny szacunek gÅ‚ównych ziemiopÅ‚odów rolnych i ogrodniczych w 2013 r.

Z peÅ‚nego zestawienia wstÄ™pnych szacunków GUS wynika, iż siewy rzepaku ozimego pod zbiory 2013 r. rozpoczÄ™to w drugiej dekadzie sierpnia, powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie tego miesiÄ…ca, a zakoÅ„czono na poczÄ…tku wrzeÅ›nia.

Warunki wilgotnoÅ›ciowe gleby w sierpniu sprzyjaÅ‚y prowadzeniu siewów, jednak niedobór opadów deszczu wystÄ™pujÄ…cy we wrzeÅ›niu nieznacznie hamowaÅ‚ kieÅ‚kowanie i wzrost roÅ›lin. Znaczna poprawa warunków wilgotnoÅ›ciowych gleby w październiku miaÅ‚a korzystny wpÅ‚yw na wzrost i rozwój roÅ›lin rzepaku.

Rzepak ozimy jesieniÄ… 2012 r. przed wejÅ›ciem w stan zimowego spoczynku byÅ‚ dobrze wyroÅ›niÄ™ty i rozkrzewiony. W okresie od grudnia do koÅ„ca marca warunki pogodowe nie stwarzaÅ‚y wiÄ™kszych zagrożeÅ„ dla tej uprawy. WystÄ™pujÄ…ce okresowo w miesiÄ…cach zimowych duże spadki temperatury powietrza przy powierzchni gruntu dochodzÄ…ce nawet do –30ºC, nie spowodowaÅ‚y wymarzniÄ™cia roÅ›lin, ponieważ plantacje rzepaku byÅ‚y chronione grubÄ… pokrywÄ… Å›nieżnÄ….

Ruszenie wegetacji rzepaku nastÄ…piÅ‚o lokalnie na poczÄ…tku drugiej dekady kwietnia, a na obszarze caÅ‚ego kraju dopiero w poÅ‚owie miesiÄ…ca i byÅ‚o opóźnione w porównaniu do roku ubiegÅ‚ego o okoÅ‚o 3 tygodnie.

Wegetacja roÅ›lin w maju i czerwcu przebiegaÅ‚a na ogóÅ‚ bez wiÄ™kszych zakÅ‚óceÅ„. Kwitnienie rzepaku ozimego, a także jarego byÅ‚o obfite i dÅ‚ugie, jednak zmienna pogoda nie zawsze sprzyjaÅ‚a zapylaniu i dobremu wiÄ…zaniu Å‚uszczyn. WystÄ™pujÄ…ce w tamtym czasie opady deszczu przyczyniÅ‚y siÄ™ do dobrego uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, z wyÅ‚Ä…czeniem rejonów gdzie burze w poÅ‚Ä…czeniu z ulewnym deszczem doprowadziÅ‚y do nadmiaru wilgoci w glebie.

Szacuje siÄ™, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku wzrosÅ‚a w porównaniu do roku ubiegÅ‚ego o okoÅ‚o 25% i wynosi okoÅ‚o 0,9 mln ha.

Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na 2402,9 do 2578,6 tys. t, tj. od 28,8 do 38,2% więcej od ubiegłorocznych.


Czytaj także: WstÄ™pne szacunki produkcji zbóż w 2013 roku


Tagi:
źródło: