Warto podkreślić, iż spadek zapasów rzepaku pod koniec bieżącego sezonu o około 400 tys. ton w stosunku do końca czerwca 2012 roku wspiera jego wartość. Jednakże notowania kontynuują trend boczny. W tym czasie w Rotterdamie ceny surowców oleistych podrożały lub nie zmieniły wartości. Niemniej jednak, na skutek wzrostów cen kontraktów terminowych i obaw o podaż, zwiększyły się ceny śruty sojowej.
Kanadyjska Canola w kontrakcie na lipiec’2013 w Winnipeg w ciągu tygodnia podrożała o 2,6% z 626,1 CAD/t do 642,4 CAD/t. Taki stan rzeczy jest ściśle powiązany z umocnieniem się wartości kontraktów na soję w Chicago oraz wsparciem ze strony amerykańskiej kukurydzy.
W związku z tym, w obrębie tygodnia w Chicago majowy kontrakt na soję umocnił wartość o 5% do 551 USD/t (przez 2 tyg. wzrost o 0,6%) na skutek wsparcia ze strony kukurydzy oraz pogarszającej się podaży amerykańskiej soi na tamtejszym rynku.
W Ameryce Południowej zbiory soi są na ukończeniu, ale strajki w argentyńskich portach destabilizują eksport, co przyczynia się do ograniczenia podaży soi oraz wsparcia jej wartości na rynkach międzynarodowych na najbliższe terminy. Zażegnanie strajków powinno przełożyć się na wzrost podaży i z czasem zaowocować spadkiem cen tego ziarna, chociaż nie można wykluczyć przedłużania perturbacji w portach.