Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował wstępne wyniki badań i doświadczeń prowadzonych w ramach systemu PDO (Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe).
Badania odmianowe realizowane w ramach PDO są ukierunkowane bezpośrednio na potrzeby praktyki rolniczej. Program zakłada prowadzenie koordynowanych przez COBORU doświadczeń odmianowych z wykorzystaniem istniejącej w naszym kraju bazy doświadczalnej. Jest systemem badań wartości gospodarczej odmian gatunków roślin uprawnych o dużym znaczeniu gospodarczym, wpisanych do Krajowego Rejestru lub znajdujących się we Wspólnotowych Katalogach Odmian, obejmującym swym zakresem nie tylko doświadczenia odmianowe, ale również odmianowo-agrotechniczne. Na ich bazie tworzy się "Listy Zalecanych Odmian do uprawy na obszarze województwa". Listy te stanowią główne źródło informacji o przydatności gospodarczej odmian i są regulatorem ich dopływu do rolnictwa. Z uwagi na te rekomendacje publikacje COBORU są cennym narzędziem weryfikacji dla producentów rolnych dokonujących wyboru odpowiednich, wysokoplennych odmian.
Ośrodek opublikował wstępne badania plonowania odmian rzepaku ozimego w doświadczeniach porejestrowych. W 2015 roku bardzo dobrze plonowały między innymi odmiany: DK Excellium, DK Exstorm, DK Exssence, DK Explicit, Hybrirock, Bonanza, Atenzo, DK Exclusiv, Inspiration i Arsenal.
Z finalnymi ogłoszeniami, warto jednak poczekać na potwierdzenie wstępnych rezultatów badań plonowania odmian rzepaku ozimego w doświadczeniach porejestrowych.
źródło: Gospodarz.pl/Anna Rogowska na podstawie materiałów COBORU, foto:
Gospodarz.pl