Produkcja śrut oleistych
Jak zauważajÄ… analitycy Banku BGÅ» BNP Paribas, w porównaniu z poprzedniÄ… dekadÄ… tempo wzrostu produkcji wyraźnie wyhamuje. W najbliższym dziesiÄ™cioleciu bÄ™dzie siÄ™ ona wzrastać Å›redniorocznie o 1,6 proc. w stosunku do 3,5 proc. w ostatniej dekadzie. Spowolnienie produkcji bÄ™dzie zwiÄ…zane z przewidywanym wyhamowaniem wzrostu konsumpcji miÄ™sa, jak również z wyższym niż jeszcze kilka lat temu wykorzystaniem surowców wysokobiaÅ‚kowych w paszach, przede wszystkim w niektórych krajach rozwijajÄ…cych siÄ™, np. w Chinach.
NajwiÄ™ksza zwyżka zużycia w najbliższej dekadzie oczekiwana jest w krajach rozwijajÄ…cych siÄ™ o 33 proc. do 237 mln t. Dużo wolniej bÄ™dzie wzrastać spożycie w krajach rozwiniÄ™tych o 8 proc. do 118 mln t. W wyniku czego udziaÅ‚ krajów rozwijajÄ…cych siÄ™ w globalnym zużyciu Å›rut oleistych zwiÄ™kszy siÄ™ do 67 proc., a rozwiniÄ™tych zmaleje do 33 proc. w odniesieniu do odpowiednio 62 proc. i 38 proc. Å›rednio w latach 2012-2014.
WedÅ‚ug ekspertów FAO w krajach rozwiniÄ™tych, gdzie wiÄ™kszość produkcji zwierzÄ™cej prowadzona jest w oparciu o przemysÅ‚owe mieszanki paszowe, wzrost zużycia Å›rut bÄ™dzie mniejszy niż zwyżka produkcji zwierzÄ™cej, za sprawÄ… postÄ™pujÄ…cej poprawie wydajnoÅ›ci. Natomiast w krajach rozwijajÄ…cych siÄ™, gdzie coraz wiÄ™kszym zainteresowaniem cieszÄ… siÄ™ bardziej intensywne metody produkcji zwierzÄ™cej i nastÄ™puje stopniowe odchodzenie od produkcji przydomowej, zużycie Å›rut prawdopodobnie bÄ™dzie rosÅ‚o szybciej niż produkcja zwierzÄ™ca.
Globalny handel Å›rutami bÄ™dzie rozwijaÅ‚ siÄ™ znacznie wolniej niż do tej pory. W najbliższej dekadzie ma zwiÄ™kszać siÄ™ Å›redniorocznie o 0,7 proc. wobec 3,5 proc. w ostatnim dziesiÄ™cioleciu. Wyhamowanie wymiany handlowej bÄ™dzie zwiÄ…zane z wiÄ™kszym wykorzystaniem Å›rut w krajach należących do ich czoÅ‚owych producentów.
GÅ‚ównym eksporterem Å›rut na Å›wiecie pozostanie Argentyna. Zużycie Å›rut w tym kraju jest i pozostanie nieznaczne w stosunku do produkcji z uwagi na duże znaczenie systemu wypasu bydÅ‚a w chowie zwierzÄ…t. Innymi ważnymi dostawcami bÄ™dÄ… Stany Zjednoczone i Brazylia.
NajwiÄ™kszym importerem Å›rut na Å›wiecie pozostanie Unia Europejska, chociaż z uwagi na relatywnie stabilny popyt i zwiÄ™kszajÄ…cÄ… siÄ™ podaż Å›rut na wewnÄ™trznym rynku, przywóz do Wspólnoty bÄ™dzie wykazywaÅ‚ tendencje malejÄ…ce.