| Autor: mikolaj

Polska soja, czy to możliwe?

Wysokie ceny soi na świecie zmuszają do poszukiwania oszczędności. Naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu wychodzą firmy nasienne, które w swej ofercie prezentują odmiany specjalnie przystosowane do polskich warunków klimatycznych.

Polska soja, czy to możliwe?

Póki co, chętnych do uprawy jest niewielu, bo obszar występowania tej rośliny to około kilkadziesiąt tysięcy hektarów. W Polsce dla uzyskania zadowalających wyników uprawia się wczesne odmiany o mniejszym potencjale plonowania. Stale modyfikuje się dostępne odmiany soi w celu uzyskania większej odporności i plenności. Na rynku jest również coraz więcej odmian tej rośliny, a nowo powstałe czekają na rejestrację.

W Polsce soja jest rośliną stosunkowo młodą w uprawie. Często uprawiana poprzez metody prób i błędów, a także poznawania technologii niezbędnej przy jej produkcji. Niestety głównym problemem jest brak przemysłu niezbędnego do odbioru produktu.


- Jeśli będzie przemysł, czyli ten cały ciąg technologiczny od siewu do odbioru. Jeśli będzie się to opłacało, to rolnicy siłą rzeczy uprawę, która się im opłaca – zauważa Błażej Springer z firmy Euralis.

Aktualnie żaden zakład tłuszczowy nie skupuje soi. Dlatego też uprawa tego ziarna jest jedynie na użytek własny.



Tagi:
źródło: