Bilans soi na świecie
Jak przypominają analitycy BGŻ BNP Paribas, jeszcze w październiku spodziewano się, że światowa produkcja soi wyniesie w tym sezonie 319 mln t. Jednak w listopadzie zwiększono przewidywania dla Stanów Zjednoczonych - z uwagi na lepsze, od oczekiwanych wcześniej, plony w niektórych regionach kraju - o ponad 2,5 mln t do przeszło 108 mln t. Tym samym zwiększono prognozy dla Brazylii o 0,5 mln t do rekordowych 99,5 mln t.
Światowe zużycie soi w obecnym sezonie wyniesie prawdopodobnie 319 mln t, a więc będzie o 3 proc. większe niż w sezonie wcześniejszym. Eksperci MRZ ocenia, że najbardziej wzrośnie zapotrzebowanie w sektorze paszowym. W Azji, z uwagi na rosnące dochody społeczeństwa, zwiększy się też popyt na soję na cele spożywcze i przemysłowe.
Zużycie soi w Chinach, które są największym globalnym konsumentem tego surowca, może w obecnym sezonie wynieść blisko 94 mln t względem 90 mln t w sezonie poprzednim. Tym samym udział Państwa Środka w światowej konsumpcji soi wyniesie blisko 30 proc.
Większe zbiory soi w krajach należących do czołówki światowych eksporterów soi, a więc w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Argentynie, mogą wpłynąć na wzrost spożycia również w tej grupie krajów. Zdaniem ekspertów MRZ, w sumie zużycie soi wyniesie tam 147 mln t w porównaniu do 141 mln t w sezonie poprzednim.
Natomiast, w Unii Europejskiej, ze względu na spadek podaży rzepaku, prognozuje się, że zużycie soi zwiększy się do 16 mln t z 15 mln t w ostatnim sezonie.
Ponieważ globalna podaż soi wzrośnie bardziej niż przewidywane całkowite zużycie, zapasy soi na koniec sezonu wzrosną w odniesieniu do sezonu wcześniejszego.
Stosunek zapasów do zużycia, obrazująca czy napięte są relacje podażowo-popytowe na rynku danego surowca, a także pozwalająca porównywać je w poszczególnych sezonach, przyjmie większą wartość niż w ostatnim sezonie. Wyniesie 26,5 proc. i będzie największa od 5 lat. W związku z tym, w bieżącym sezonie istnieją fundamentalne przesłanki do mniejszych cen soi w porównaniu z sezonem poprzednim.