Mimo niższych zbiorów rzepaku w Europie i na świecie, jego cena w portach europejskich była w październiku niewiele większa niż przed rokiem, a cena oleju rzepakowego nadal była mniejsza – podaje Magdalena Bodył i Ewa Rosiak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Cena śruty rzepakowej była podobna do notowanej przed rokiem. W październiku płacono za rzepak 426 USD/t (cif Hamburg), a zatem to więcej o 13 USD/t - 3% niż przed miesiącem i o 14 USD/t - 3% niż przed rokiem.
Olej rzepakowy kosztował 802 USD/t (fob ex-mill Holandia) i był o 36 USD/t - 5% droższy niż przed miesiącem, ale o 34 USD/t - 4% tańszy niż przed rokiem. Cena śruty rzepakowej wyniosła 258 USD/t (fob ex-mill Hamburg) i była większa o 4 USD/t - 2% niż przed miesiącem i o 1 USD/t - 0,4% niż przed rokiem.
Jak zakładają Rosiak i Bodył, na rynku krajowym ceny skupu rzepaku z tegorocznych zbiorów były wyższe niż rok temu. W III kwartale br. skupiono 1,2 mln ton - 45% zbiorów. Średnia cena skupu rzepaku wyniosła 1467 zł/t i była o 15% wyższa niż w porównywalnym czasie przed rokiem.
Relacje cen rzepaku do pszenicy pozostały sprzyjające dla producentów rzepaku, ale z uwagi na suszę w okresie siewów i niemożność dotrzymania terminów agrotechnicznych, rzepak ozimy pod przyszłoroczne zbiory zasiano zdaniem IERiGŻ-PIB na obszarze o 5% mniejszej w porównaniu z jego areałem w 2015 roku.
źródło: Gospodarz.pl/Rynek Rolny nr 11(297) foto:
Gospodarz.pl