W ostatnich tygodniach 2016 r. ceny rzepaku na krajowym rynku osiągnęły najwyższy poziom od połowy 2014 roku.
Ceny rzepaku w Polsce
Według dostępnych danych MRiRW, w grudniu ub. r. przeciętna cena zakupu nasion rzepaku netto w zakładach tłuszczowych wyniosła 1834 zł/t i była o 10% wyższa w relacji rocznej. W ostatnim tygodniu grudnia różnica sięgnęła już prawie 17%. W całym 2016 roku rzepak był o 9% droższy niż rok wcześniej.
W ocenie Marty Skrzypczyk, eksperta rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, relatywnie wysokim cenom rzepaku w Polsce sprzyja niska podaż ziarna na rynku krajowym, ale też u innych kluczowych producentów, wzrost notowań cen tego surowca na giełdzie MATIF oraz osłabienie złotego względem euro.
Poprawa opłacalności produkcji rzepaku w Unii w bieżącym sezonie prawdopodobnie przełożyła się na wzrost zainteresowania jego uprawą. Według ostatnich ocen Strategie Grains (za Sparks), powierzchnia zbiorów rzepaku w UE-28 w sezonie 2017/18 wyniesie 6,6 mln ha i będzie o 0,1 mln ha większa od areału zbiorów w bieżącym sezonie. Spośród największych producentów, wzrost powierzchni zbiorów spodziewany jest w Niemczech (+2% do 1,36 mln ha) i Polsce (+15% do 0,91 mln ha).
źródło: Gospodarz.pl/BGŻ BNP Paribas, foto:
Gospodarz.pl/MP