O ile ceny rzepaku pozostawaÅ‚y stabilne w ujÄ™ciu rocznym, o tyle w przypadku produktów bÄ™dÄ…cych wynikiem jego przerobu odnotowano dosyć istotne zmiany. Jeżeli chodzi o Å›rutÄ™ rzepakowÄ…, to jej Å›rednie ceny sprzedaży netto w I kwartale 2013 roku ksztaÅ‚towaÅ‚y siÄ™ na poziomie blisko 1110 zÅ‚/t i byÅ‚y aż o 55% wiÄ™ksze niż w analogicznym okresie w 2012 roku, a także wyższe o 2% od cen w IV kwartale 2012 roku.
Åšledź notowania zbóż i oleistych na Gospodarz.pl
Odmienne tendencje obserwowano w przypadku oleju rzepakowego. Jak wynika z danych MRiRW, przeciętne ceny sprzedaży netto oleju rafinowanego w pierwszych trzech miesiącach 2013 roku wyniosły 4145 zł/t i były o 8% niższe niż w tym samym okresie w 2012 roku i o 2% mniejsze wobec IV kwartału 2012 roku.
Na ksztaÅ‚towanie siÄ™ cen skupu rzepaku, Å›ruty i oleju w kraju duży wpÅ‚yw ma m.in. sytuacja na europejskim i globalnym rynku oleistych. jeÅ›li chodzi o Å›wiatowy rynek oleistych, mimo zapowiedzi rekordowo wysokiej produkcji soi w Ameryce PoÅ‚udniowej, do niedawna tempo przerobu i eksportu surowca z tamtego regionu byÅ‚o mniejsze od oczekiwano z uwagi na opóźniajÄ…ce siÄ™ zbiory oraz problemy logistyczne.
W ciągu najbliższych tygodni sytuacja na tym rynku może pozostać napięta. Już teraz zasoby soi w Stanach Zjednoczonych są niewielkie, a w lipcu i sierpniu będą jeszcze mniejsze. Poza tym, zapasy rzepaku w UE kurczą się i na koniec sezonu 2012/2013 będą niższe niż w analogicznym okresie minionego roku.
Inaczej przedstawiajÄ… siÄ™ perspektywy dÅ‚ugookresowe. WedÅ‚ug USDA, tegoroczna produkcja soi w Ameryce PoÅ‚udniowej jest bardzo wysoka. Jednakże w poÅ‚Ä…czeniu z mniejszym tempem przerobu i eksportu może siÄ™ to przyczynić do wygenerowania wysokiej podaży surowca w okresie zbiorów soi w USA, czyli na przeÅ‚omie III i IV kwartaÅ‚u bieżącego roku.
Tym bardziej, że wedÅ‚ug wstÄ™pnych szacunków USDA, tegoroczne zbiory soi w USA mogÄ… przekroczyć 92 mln t, czyli bÄ™dÄ… wiÄ™ksze od zeszÅ‚orocznych o 10 mln ton. Natomiast znaczne zasoby soi mogÅ‚yby pozwolić na odbudowÄ™ zapasów w krajach jÄ… eksportujÄ…cych. Ponadto mogÄ… też stanowić czynnik oddziaÅ‚ujÄ…cy w kierunku spadku cen.
Niemniej jednak, w przypadku upraw soi w Stanach Zjednoczonych, kluczowe znaczenie dla wielkoÅ›ci plonów majÄ… warunki pogodowe w lipcu i sierpniu. Poza tym, wpÅ‚yw na cenÄ™ soi i innych oleistych majÄ… nie tylko uwarunkowania podażowo-popytowe, jak produkcja soi w USA, zapotrzebowanie zgÅ‚aszane przez Chiny, czy też globalny popyt na Å›rutÄ™ sojowÄ…, ale również nastroje na rynkach terminowych, ceny ropy naftowej czy kursy walutowe.
Zobacz także tematy poświęcone cenom oleistych na światowych giełdach
Jeżeli chodzi o rzepak w UE, zasoby unijnego surowca w sezonie 2013/2014 mogÄ… być minimalnie wiÄ™ksze niż w sezonie 2012/2013. WedÅ‚ug prognoz Oil World, tegoroczne zbiory rzepaku w UE mogÄ… osiÄ…gnąć poziom 19,9 mln t. W porównaniu z 2012 rokiem byÅ‚by to wzrost o 600 tys. t, czyli na poziomie 3%.
Uwzględniając spodziewane niższe zapasy na początku sezonu 2013/2014, a zatem 0,9 mln t wobec 1,3 mln na początku sezonu 2012/2013, to zasoby unijnego rzepaku mogą okazać się jedynie minimalnie wyższe niż w sezonie 2012/2013. Popyt importowy, zgłaszany przez UE, najprawdopodobniej pozostanie wysoki.
W przypadku Polski, wstÄ™pne prognozy zbiorów rzepaku w 2013 roku wskazujÄ… na możliwość wzrostu produkcji w porównaniu z 2012 rokiem. WedÅ‚ug majowych prognoz ODA, mogÄ… one wynieść blisko 2,1 mln t w stosunku do 1,9 mln t w 2012 roku. Również Oil World spodziewa siÄ™ wiÄ™kszej produkcji, bo do 2,2 mln t.
Czytaj także: Mniejszy światowy eksport śruty sojowej