Zwyżki unijnych cen OMP w styczniu

W drugiej połowie czerwca 2016 roku nastąpiły pierwsze wzrosty cen OMP w UE po serii spadków notowanych od II kwartału 2015 r. Trend ten z nasileniem dynamiki notowana była jeszcze w październiku, a listopad przyniósł obniżki na unijnym rynku tego przetworu mlecznego. W grudniu 2016 r. zwyżki powróciły i są notowane jeszcze na początku 2017 roku.

Zwyżki unijnych cen OMP w styczniu

Ceny OMP


W dniu 15 stycznia 2017 roku przeciętna ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 2,11 EUR/kg, była zatem o 1,12% większa niż przed miesiącem, tym samym pozostając na pułapie o 24,4% wyższym niż w analogicznym czasie 2016 r. W omawianym okresie dynamiczniej zwiększały się z kolei ceny OMP na rynku polskim gdzie osiągnęły granicę 1,99 EUR/kg, a więc większą o 10,6% niż przed miesiącem i o 21,3% niż przed rokiem. W ujęciu PLN w ujęciu roku zaobserwowano natomiast zwyżkę z 7,16 PLN/kg do 8,39 PLN/kg, a zatem to zwyżka o 21,4%. Większe niż w Polsce i przeciętnie w UE ceny OMP odnotowano na rynku czołowego unijnego producenta, jakim są Niemcy.
 
W pierwszej połowie stycznia 2017 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 2,15 EUR/kg, a więc to był to 2,1% wzrost w skali miesięcznej. W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano jeszcze większą cenę OMP niż w Niemczech - 2,19 EUR/kg, co było o 3,3% wyższą stawką niż przed miesiącem. Notowane wzrosty cen OMP związane są z wzmożonym popytem z Azji, który równoważy efekty przedłużonego rosyjskiego embarga. Poza tym sprzyjające dla cen przetworów mlecznych w UE działa zimowa, niesprzyjająca ekspansji produkcji mleka pogoda na półkuli północnej, w tym w UE.
 
Dnia 15 stycznia 2017 roku ceny OMP w UE kształtowały się o 24,2% powyżej progu interwencyjnego, osiągając przy tym pułap o 6,5% mniejszy niż ceny OMP dostarczanego z państw Oceanii, tj. Nowej Zelandii i Australii do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny globalne. Na rynku amerykańskim, u jednego z czołowych konkurentów UE, stabilne w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się aktualnie na poziomie o 1,6% wyższym niż średnia we Wspólnocie, tym samym wynosząc w pierwszej połowie stycznia w przeliczeniu 1,14 EUR/kg.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: