Ceny masła
W maju unijne ceny masła w dalszym ciągu znajdowały się sporo poniżej poziomu z tego samego okresu 2015 roku, na koniec miesiąca różnica ta wynosiła 7,5%. W omawianym okresie sporo niższe niż w UE były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem we Wspólnocie pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego, a więc za Niemcami, Francją i Irlandią.
W dniu 29 maja 2016 roku jego ceny zwiększyły się do 2,33 EUR/kg, czyli były o 3,56% większe niż przed miesiącem, przy czym w ujęciu PLN odnotowano 4,4% wzrost w skali miesięcznej do 10,3 PLN/kg. Stawki te były mniejsze o 5,4% od ceny interwencyjnej i o 15,6% od średniej ważonej dla całej UE. Tłuszcz mleczny z Polski jest zatem bardzo konkurencyjny.
Na rynku czołowego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny masła na koniec maja utrzymywały się na poziomie znacznie wyższym niż w Polsce. Na rynku głównego unijnego producenta ceny masła w dniu 29 maja 2016 r. osiągnęły poziom 2,73 EUR/kg, czyli były o 11,22% wyższe niż przed miesiącem.
W przypadku innego potentata – Holandii, odnotowano równie dynamiczny wzrost w skali miesięcznej. Tu dnia 29 maja 2016 r. średnia cena masła wynosiła 2,7 EUR/kg i była wyższa o 11,11% niż przed miesiącem. W odniesieniu do Niemiec, ceny masła w piątym miesiącu 2016 r. były o 9,2% mniejsze niż przed rokiem, w Holandii natomiast o 8,8%.
Wzrosty cen masła w UE nastąpiły znacznie szybciej niż oczekiwano. Są one konsekwencją chłodnej, deszczowej wiosny w Europie i coraz mniejszych cen mleka, które zniechęcają do zwiększania produkcji. W wyniku czego ceny masła w UE zwyżkują.
Aktualnie cena tony masła z Unii jest na znacznie niższym poziomie niż w USA, tj. u jednego z największych konkurentów Wspólnoty - o 32,4%. Ma to związek m.in. z silnym kursem dolara w odniesieniu do euro. Na sporo mniejszym niż średnio w UE poziomie utrzymują się z kolei ceny masła wysyłanego z państw Oceanii, a więc z Nowej Zelandii i Australii, w przeliczeniu - 2,38 EUR/kg.