Znaczny wzrost cen odtłuszczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej (kwiecień 2013)

Średnie ceny odtłuszczonego mleka w proszku na rynku unijnym były stabilne w okresie od października 2012 roku do marca 2013. Od połowy trzeciego miesiąca sytuacja ta zaczęła się stopniowo zmieniać i już w kwietniu obserwowano bardziej dynamiczne wzrosty cen OMP.

Znaczny wzrost cen odtłuszczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej (kwiecień 2013)
Główną przyczyną wzrostu cen jest największa od 30 lat susza jaka miała miejsce w Nowej Zelandii. Obecnie sytuacja ta normuje się, niemniej jednak wcześniejszy brak opadów spowodował poważne zniszczenia pastwisk, które powrócą do stanu przed suszą najprawdopodobniej dopiero za kilka miesięcy.
 
W konsekwencji gospodarze zmuszeni są redukować stada bydła, aby móc wyżywić pozostałe krowy. Zmniejsza się tym samym produkcja mleka. Do tego dochodzi niski poziom zapasów przetworów mlecznych w Nowej Zelandii oraz spóźniony sezonowy wzrost produkcji mleczarskiej w Europie spowodowany przedłużającą się zimą.
 
W związku z powyższym dostępność odtłuszczonego mleka w proszku stanęła pod znakiem zapytania. Konsekwencją zmniejszenia podaży jest wzrost cen przetworów mlecznych na całym świecie.
 
Dnia 30 kwietnia bieżącego roku średnie ceny OMP w Unii Europejskiej oscylowały na poziomie 77,86% wyższym od progu interwencyjnego, ale o około 24% niższym od cen światowych. Niemniej jednak u największego konkurenta Unii – USA, pomimo notowanych w ostatnim czasie zwyżek, ceny kształtowały się na poziomie niższym od średnich w krajach Wspólnoty o 3,6%.
 
Ostatniego dnia kwietnia średnie ceny OMP na terenie państw członkowskich wyniosły 3,02 euro/kg i były o 10,6% wyższe w relacji miesięcznej oraz o 48,52% większe wobec analogicznego okresu roku poprzedniego.
 
Spośród wszystkich krajów Wspólnoty najwyższe ceny obserwowano w:
  • Niemczech – 3,2 euro/kg, wzrost o 14,3% m/m
  • Holandii – 3,24 euro/kg, wzrost o 13,7% m/m.
W Polsce natomiast notowania odtłuszczonego mleka w proszku w tym czasie wyniosły 2,84 euro/kg, co oznacza, że były o 47,15% wyższe niż przed rokiem oraz o 9,23% większe wobec końca marca 2013 r., a jednocześnie o 10,6% niższe od średniej unijnej. Z kolei w przeliczeniu na PLN, odnotowano 7,4% zwyżkę z 11,02 zł/kg do 11,84 zł/kg.
 
Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że na terenie Unii zmniejszyła się od początku roku produkcja OMP. W styczniu i w lutym 2013 r. w państwach członkowskich wyprodukowano bowiem o 12,7% mniej proszku niż w pierwszych dwóch miesiącach 2012 roku.
 
Warto przy tym wzrócic uwagę, że obecne ceny OMP na terenie Unii są konkurencyjne na rynku światowym.


Tagi:
źródło: