W trakcie pierwszego dnia 53. posiedzenia Sejmu w dniu 6 listopada 2013 r. rozpatrywano w drugim czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.
Projekt wprowadza rozwiązania zawarte w przepisach unijnych o wspólnej organizacji rynku wina. Ich celem jest usprawnienie ewidencjonowania producentów oraz systemu certyfikacji wina z określonej odmiany winorośli i rocznika. Proponowana nowelizacja umożliwia producentom win zlecanie innym przedsiębiorcom rozlewu wyrobów wyprodukowanych z surowców pochodzących z własnego gospodarstwa. Dotyczy to producentów win owocowych markowych, cydru, perry i miodów pitnych markowych.
Projekt umożliwia nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji ministra rolnictwa i rozwoju wsi zakazującej wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich w przypadku np. wykreślenia z urzędu takiego przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców wykonujących tę działalność.
Ponowny wpis do rejestru będzie możliwy nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o wykreśleniu. Obecnie przedsiębiorca nie ma możliwości uzyskania ponownego wpisu, gdyż decyzja o wykreśleniu z rejestru jest bezterminowa. Projekt wydłuża też termin składania wniosku o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych w Polsce – z 30 czerwca na 15 lipca. Pierwsze czytanie projektu przeprowadzono 22 października 2013 r. w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która zaproponowała do niego poprawki. Komisja m.in. rozszerzyła sankcje za nieterminowe lub nierzetelne składanie deklaracji na podmioty zajmujące się hurtowym obrotem winem. Sprawozdanie komisji przedstawiła posłanka Krystyna Sibińska. Poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania zostaną rozpatrzone teraz przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
źródło: Gospodarz.pl/Sejm RP, foto:
Gospodarz.pl