W związku z tym, opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks światowych cen olejów i tłuszczów w kwietniu 2013 roku osiągnął wartość 199 punktów. Oznacza to, że w omawianym miesiącu ceny monitorowane przez FAO były o 99% wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004.
W porównaniu do marca tego roku, wartość indeksu obniżyła się o 2 punkty, czyli o 1,5%. Jednakże w zestawieniu z kwietniem 2012 roku była niższa aż o 21%, co daje spadek o 52 punkty.
Główny wpływ na spadek wartości indeksu miały zniżki cen oleju palmowego i sojowego. Na obniżkę cen oleju palmowego oddziaływały m.in. wysokie zapasy, zarówno w krajach eksportujących, jak i importujących ten surowiec, a także oczekiwane przyspieszenie produkcji.
Z kolei wśród przyczyn spadku cen oleju sojowego można wskazać m.in. postępujące zbiory soi w Ameryce Południowej, gdzie tegoroczna produkcja w tym regionie jest rekordowo wysoka, wyższe niż oczekiwano wcześniej zapasy soi w USA, a także wstępne prognozy rekordowo wysokich zbiorów w tym kraju jeszcze w bieżącym roku.
Wpływ na spadek wartości światowych cen olejów i tłuszczów mogły mieć również obniżka cen energii oraz obawy dotyczące światowego wzrostu gospodarczego - podają analitycy Banku BGŻ.