Stosunkowo niewielkie straty przyniosły lokalne podtopienia i obfite opady deszczu, choć nawet opóźnione o 3-4 tygodnie zasiewy z powodu niekorzystnej aury nie przełożyły się na pogorszenie się warunków wschodu czy wegetacji roślin.
W związku z tym, plonowanie buraków cukrowych może wynieść pomiędzy 59-61 t/ha, co w rezultacie może dać zbiory na poziomie 10,92-11,30 mln ton i przełożyć się na produkcję cukru w granicach 1640-1700 tys. ton.
Zdaniem eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, minimalna cena buraków cukrowych w punktach skupu w bieżącym roku pozostanie na niezmiennym poziomie 26,29 EUR/t, przy czym wszystko zależy od kursu euro do złotówki. Zakładając zatem, że stosunek euro do złotówki wyniesie 4,1-4,3 zł, to minimalna cena będzie oscylować w granicy 110 zł/t.
Warto jednak podkreślić, iż buraki cukrowe w ramach tegorocznej kampanii zakontraktowano przeciętnie na poziomie 145 zł/t, (minimalnie więcej niż przed rokiem), ale ostateczna cena będzie zależała od ilości skupionego surowca oraz jego jakości.
Ostatnimi czasy na krajowym rynku obserwuje się systematyczny spadek cen cukru spowodowany dużą podażą surowca w minionej kampanii, a także niższymi cenami na rynku globalnym. Tylko w czwartym miesiącu tego roku ceny zbytu cukru paczkowanego obniżyły się o 2,5% w porównaniu z miesiącem poprzedzającym i wyniosły 3,17 zł/kg. W handlu detalicznym ceny zmniejszyły się w maju o 0,8% do 3,78 zł i były o 3,6% mniejsze niż na początku roku.
Jak zaznacza Piotr Szajner, w ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku eksport polskiego cukru wyniósł 152 tys. ton, a jego głównym odbiorcą były państwa członkowskie UE, w tym Niemcy oraz Słowacja. Z kolei import oscylował na poziomie 71 tysięcy ton, przy czym najwięcej cukru sprowadzono z Sudanu oraz Mozambiku.
Według danych F.O. Licht w czerwcu 2013 roku światowe ceny cukru surowego obniżyły się do ok. 360 USD/tonę, a cukru białego do 480 USD/tonę. Z kolei w kontraktach terminowych na koniec 2013 r. i początek 2014 r. ceny cukru surowego opiewają ok. 380 USD/ t, a cukru białego ok. 480 USD/t.