Indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł w styczniu średnio 122,5 punktu, co oznacza niewielki wzrost o 0,2 punktu (0,1 procent) w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale nadal jest o 17,9 punktu (12,8 procent) niższy od odczytu ze stycznia 2023 roku.
Stabilność wskaźnika cen miesiąc do miesiąca odzwierciedla łączny wpływ wyższych światowych cen oleju palmowego i słonecznikowego, kompensujących niższe notowania oleju sojowego i rzepakowego.
Międzynarodowe ceny oleju palmowego wzrosły w styczniu umiarkowanie, do czego przyczyniła się przede wszystkim sezonowo niższa produkcja w głównych krajach produkujących olej palmowy oraz obawy związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi w Malezji.
Tymczasem światowe notowania oleju słonecznikowego gwałtownie wzrosły, napędzane zwiększonym popytem na import, zwłaszcza z Turcji.
Z kolei międzynarodowe ceny oleju sojowego i rzepakowego spadły odpowiednio ze względu na perspektywy dużych dostaw z Ameryki Południowej i utrzymującą się dużą dostępność oleju w Europie.
źródło: Gospodarz.pl/WGT S.A./Andrzej Bąk foto:
pixabay.com