Ceny przetworów mlecznych na świecie w trendzie spadkowym

W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 151,8 punktu, zwyżkując tym razem nieco dynamiczniej niż przed miesiącem po serii spadków, które obserwowane były od marca 2014 roku z niewielkim odbiciem we wrześniu i październiku 2015 r. do stycznia 2015 r.

Ceny przetworów mlecznych na świecie w trendzie spadkowym

Indeks cen żywności

Indeks ten był wciąż o niemal 10% niższy niż w analogicznym czasie 2015 roku, kiedy to plasował się na poziomie 168,4 punktu, był natomiast o 0,75% wyższy niż w marcu 2016 r. Zwyżka ta nastąpiła w wyniku wzrostu notowań olejów roślinnych i cen zbóż, które zrekompensowały spadki cen przetworów mlecznych i cukru. Średnia wartość indeksu cen żywności FAO na początku 2016 r. to 150,36 punktu, jest ona o 13,4% niższa niż w porównywalnym okresie 2015 roku.

 

Indeks cen przetworów mlecznych

Dla porównania FAMMU/FAPA podaje, że indeks cen przetworów mlecznych FAO w kwietniu 2016 r. osiągnął pułap o 2,2% niższy w stosunku do jego poziomu z marca 2016 r. i wynosił 127,4 punktu, co świadczy o kontynuacji trendu spadkowego. Powodem zniżek nadal jest względnie wysoka produkcja w Unii Europejskiej, większe niż przewidywano dostawy w Oceanii a także ograniczony popyt na artykułu mleczarskie w skali światowej. Główni eksporterzy mają ponadto problemy ze zbyciem dużej ilości zapasów. Najszybciej wciąż spadały ceny masła i serów. W przypadku odtłuszczonego mleka w proszku zniżki wyhamowały na skutek unijnego programu skupu interwencyjnego OMP zapewniając orientacyjną cenę bazową dla transakcji międzynarodowych. Potaniało również pełnotłuste mleko w proszku (PMP). Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była miesiąc temu na poziomie o ponad 26% niższym niż w analogicznym okresie 2015 r. Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za cztery pierwsze miesiące 2016 r. osiągnęła poziom 136,21 punktu i była o 23,6% niższa niż w tym samym okresie rok temu.

Indeks cen cukru

Spadek cen cukru o 1,7% z najwyższego poziomu od listopada 2014 r. odzwierciedla wysoką dostępność eksportową w Brazylii związaną z niebywałym urodzajem (drugie co do wielkości, największe zbiory w Brazylii w historii) i oczekiwaniami zmniejszonego wykorzystania trzciny cukrowej do produkcji etanolu. Jednak możliwości zmniejszonej produkcji cukru w innych częściach świata (w Indiach, Tajlandii, Afryce Północnej i Chinach) ograniczyły spadek cen globalnych.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: