Do głównych przyczyn zwyżkujących wcześniej cen masła eksperci zaliczali dynamicznie rosnące wówczas ceny przetworów mlecznych w Oceanii, wynikające z gorącej i suchej pogody w tym regionie oraz zmniejszenia produkcji mleka i spadku jego przetwórstwa.
Wpływ na zwyżki w obrębie cen masła miał również spóźniony w związku ze złą sezonową pogodą wzrost produkcji w Europie. Obecnie jednak zarówno w Oceanii jak i w Europie sytuacja stabilizuje się, co przyczynia się do unormowania cen masła i przetworów mlecznych w Unii Europejskiej.
Dnia 2 czerwca 2013 roku średnia cena masła w krajach Wspólnoty wyniosła 3,97 euro/kg, co oznacza, że była o 2% wyższa wobec poprzedniego miesiąca, ale jednocześnie o 48,2% wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Jeszcze mniej dynamiczne wzrosty obserwowano na rynku głównych unijnych producentów masła, czyli:
-
Niemiec – wzrost o 0,61% do 4,1 euro/kg
-
Holandii – wzrost o 1,25% do 4,05 euro/kg.
W przypadku obu tych krajów ceny pozostają jednak o ponad połowę wyższe niż w tym samym czasie 2012 roku.
Z kolei w Polsce będącej czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego tłuszczu, przełom maja i czerwca przyniósł nieco bardziej dynamiczne zmiany. Na początku szóstego miesiąca ceny masła kształtowały się na poziomie 3,61 euro/kg i były wyższe względem maja o 1,98% (w ujęciu PLN wzrost o 3,27% do 15,48 zł/kg).
Według Komisji Europejskiej, w pierwszym kwartale 2013 roku produkcja masła w Unii zmniejszyła się o 3,1% wobec poziomu osiągniętego w tym samym czasie 2012 roku. Niemniej jednak pomimo wyższych cen masła na rynku unijnym w porównaniu ze światowymi, z państw członkowskich wyeksportowano o 21,4% więcej masła niż w analogicznym okresie 2012 roku.