Wartość zakupionego cukru zmalała o 45,5% do 93 mln $. Średnia wartość celna cukru surowego była o 10% większa w ujęciu rocznym, wynosząc 418 USD/t. W październiku Rosjanie kupili niespełna 2 tys. ton cukru surowego.
Przywóz cukru biaÅ‚ego też obniżyÅ‚ siÄ™, ale mniej dynamicznie i zmalaÅ‚ o 31,3% do nieco ponad 224 tys. ton, a jego wartość spadÅ‚a o 8,3%, przekraczajÄ…c 131 mln $. Åšrednia wartość celna cukru biaÅ‚ego zwiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ o 34% do 537 USD/t. WedÅ‚ug polskich danych, miÄ™dzy styczniem a październikiem 2016 roku wysyÅ‚ka cukru z Polski do Rosji byÅ‚a wiÄ™ksza o 10% wyniosÅ‚a 14,3 tys. ton o wartoÅ›ci wyższej 36% do 6,8 mln €.
Cukier surowy byÅ‚ nabywany gÅ‚ównie z paÅ„stw nienależących do Wspólnoty PaÅ„stw NiepodlegÅ‚ych, a cukier biaÅ‚y przede wszystkim z WNP. WedÅ‚ug FAPA/FAMMU, w omawianym okresie 46% zakupów cukru stanowiÅ‚ cukier surowy. Rok wczeÅ›niej jego udziaÅ‚ byÅ‚ wyższy o 18 pp. Import cukru biaÅ‚ego z WNP byÅ‚ o 3% taÅ„szy niż z pozostaÅ‚ych kierunków. W październiku Rosjanie kupili blisko 27 tys. ton cukru biaÅ‚ego.
W sumie w okresie styczeÅ„-październik 2016 roku Rosja zakupiÅ‚a 468,5 tys. ton cukru, co oznacza 43% zniżkÄ™ w relacji rocznej. Dane nie uwzglÄ™dniajÄ… handlu z BiaÅ‚orusiÄ… i Kazachstanem, które sÄ… w unii celnej z RosjÄ….
Warto zwrócić uwagÄ™ na niemalże odwrócenie struktury importu – w 2016 roku dominuje cukier biaÅ‚y, który pochodzi przede wszystkim z WNP. W dużej mierze wÅ‚aÅ›nie geografiÄ… pochodzenia należy tÅ‚umaczyć to przestawienie siÄ™ z cukru surowego na biaÅ‚y. Przeciwko zakupowi cukru do rafinacji byÅ‚y szybkie wzrosty na gieÅ‚dach i sÅ‚aby rubel wobec dolara choć obserwowano nieznaczne umocnienie siÄ™ rosyjskiej waluty w tej parze.